Järgmise nelja aasta eelarveprioriteedid paigas

Valitsus leppis eilsel kabinetinõupidamisel kokku järgmise nelja aasta eelarvepoliitilistes eesmärkides.

Valitsuse eesmärk on kindlustada Eesti julgeolek, suurendada sissetulekuid ja kasvatada heaolu, vähendada laste vaesust ning hoida riigirahandust korras.
Eelarve baasseaduse kohaselt peab eelarvepositsioon olema tasakaalus. 
Siht on jõuda 0,2% struktuurse ülejäägini prognoositavast SKP-st.

Järgmise nelja aasta riigi eelarvestrateegias on arvestatud uue koalitsioonileppe tegevustega, millel on koos lisameetmetega kokkuvõttes eelarvepositsiooni parandav mõju. Kui rahandusministeeriumi prognoosi järgi oleks valitsussektori eelarve olnud kehtivate seaduste alusel 2015. aastal struktuurses tasakaalus, siis valitsuses kokkulepitu tulemusel liigub eelarve järgmisel aastal ülejääki.

Eelarvepositsiooni parandava mõjuga on muu hulgas alkoholiaktsiisi täiendav tõus, erasõitudeks kasutatavate ettevõtte sõiduautode sooduskäibemaksu puudutavad muudatused, käibemaksudeklaratsiooni lisa kehtestamine, tubaka- ja maagaasi aktsiisi tõus ning erimärgistatud kütuse soodusaktsiisi kaotamine (v.a põllumajanduses ning kalalaevadel). Vanemapensioni veel jõustumata osa hakatakse maksma 2018. aastal, mil lõpevad teise pensionisamba lisamaksed.

Nende valikute tulemusel on valitsusel alates järgmisest aastast võimalik tõsta universaalseid ja vajaduspõhiseid lastetoetusi, langetada töötuskindlustusmakset 2,4 protsendini (sellest 1,6% töövõtja ja 0,8% tööandja osa maksest), hoida keskmine pension tulumaksuvaba, pakkuda tasuta koolitoitu ka gümnaasiumis ning tõsta maksuvaba tulu igal 10 euro võrra.

Valitsussektori nominaalne eelarvepositsioon on järgmistel aastatel veel puudujäägis, mis on põhjustatud kriisiaja teise samba ajutistest lisamaksetest ja varem laekunud kvooditulu kulutamisest. Riik ostab 42 miljoni euro ulatuses Tallinnasse uued trammid ja tänavavalgustust Eesti linnadesse. Teiseks teeb riik 64 miljoni ulatuses täiendavaid makseid teise pensionisambasse. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad