Optimeerimine või maksupettus?

Magistritöös uuritit, kui eetiliseks või ebaeetiliseks peavad inimesed erinevaid maksupettuste ja optimeerimise skeeme.

Üldiselt on teada ütlus, et piir maksupettuste ja maksude optimeerimise vahel on õhuke, täpsemalt on umbes kümne sentimeetri ehk vanglamüüri paksune. Eks ta nii kipub vahel tõesti olema. Teades, et vangla on ebameeldiv paik, peaks see otseselt tähendama, et tegusid, mis liigituvad selgelt pettusteks, isikud kerge südamega ei tee ja peavad neid oluliselt taunitavamaks kui optimeerimiseks liigituvaid skeeme.

Ebaeetilisemaks peeti töötasu asemel stipendiumide maksmist
Kummalisel kombel see tegelikult nii ei ole. Viisime eelmisel talvel koos magistriõppe tudengi Arvo Kivariga läbi küsitluse, mille käigus uurisime, kui eetiliseks või ebaeetiliseks inimesed erinevaid maksupettuste ja optimeerimise skeeme peavad. Tulemus oli mõnevõrra üllatav: inimesed hindasid ulatuslikke täiesti legaalseid tulude ühest riigist teise suunamise skeeme litsentsitasude või renditasude abil ebaeetilisemaks kui eraisikute ebaseaduslikku käibe varjamist, metsamüügi,  majutuse või üüritulude deklareerimata jätmist. Samas on rahvusvaheliste ettevõtete puhul just siirdehindade piiril mängimine kõige levinum optimeerimisskeem. Samuti leidsid inimesed, et eelnimetatud pettustest on ebaeetilisem teguviis, kui ettevõte teeb töötasu asemel väljamakseid stipendiumina.

Üks võimalus veidi maksude arvelt kokku hoida on ettevõtetel erisoodustuse piirimail mängimine
Erisoodustuse peamiste valdkondadena võib nimetada töötervishoiuga, sõiduautodega ja lähetuskuludega seotud küsimusi. Maksu- ja Tolliamet on nende teemade kohta andnud oma kodulehel küllalt selge ülevaate, mis piirist ta enam neis valdkondades maksude vähendamist näha ei tahaks: näiteks esmaabivahendite soetamise, vaktsineerimise, prillide hüvitamise, ravivõimlemise hüvitamise jne puhul. Kuna neid skeeme me kahjuks oma uuringus skeemide kirjeldustes ei kasutanud, ei oska ma ka hinnata, kui eetiliseks või ebaeetiliseks inimesed neid hindavad. Aga kahtlemata oleks see põnev uurimisküsimus. Kui keegi üliõpilastest oleks huvitatud sellise küsitluse läbiviimisest, juhendaksin seda tööd meeleldi.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad