Optimeerimine või maksupettus?

Magistritöös uuritit, kui eetiliseks või ebaeetiliseks peavad inimesed erinevaid maksupettuste ja optimeerimise skeeme.

Üldiselt on teada ütlus, et piir maksupettuste ja maksude optimeerimise vahel on õhuke, täpsemalt on umbes kümne sentimeetri ehk vanglamüüri paksune. Eks ta nii kipub vahel tõesti olema. Teades, et vangla on ebameeldiv paik, peaks see otseselt tähendama, et tegusid, mis liigituvad selgelt pettusteks, isikud kerge südamega ei tee ja peavad neid oluliselt taunitavamaks kui optimeerimiseks liigituvaid skeeme.

Ebaeetilisemaks peeti töötasu asemel stipendiumide maksmist
Kummalisel kombel see tegelikult nii ei ole. Viisime eelmisel talvel koos magistriõppe tudengi Arvo Kivariga läbi küsitluse, mille käigus uurisime, kui eetiliseks või ebaeetiliseks inimesed erinevaid maksupettuste ja optimeerimise skeeme peavad. Tulemus oli mõnevõrra üllatav: inimesed hindasid ulatuslikke täiesti legaalseid tulude ühest riigist teise suunamise skeeme litsentsitasude või renditasude abil ebaeetilisemaks kui eraisikute ebaseaduslikku käibe varjamist, metsamüügi,  majutuse või üüritulude deklareerimata jätmist. Samas on rahvusvaheliste ettevõtete puhul just siirdehindade piiril mängimine kõige levinum optimeerimisskeem. Samuti leidsid inimesed, et eelnimetatud pettustest on ebaeetilisem teguviis, kui ettevõte teeb töötasu asemel väljamakseid stipendiumina.

Üks võimalus veidi maksude arvelt kokku hoida on ettevõtetel erisoodustuse piirimail mängimine
Erisoodustuse peamiste valdkondadena võib nimetada töötervishoiuga, sõiduautodega ja lähetuskuludega seotud küsimusi. Maksu- ja Tolliamet on nende teemade kohta andnud oma kodulehel küllalt selge ülevaate, mis piirist ta enam neis valdkondades maksude vähendamist näha ei tahaks: näiteks esmaabivahendite soetamise, vaktsineerimise, prillide hüvitamise, ravivõimlemise hüvitamise jne puhul. Kuna neid skeeme me kahjuks oma uuringus skeemide kirjeldustes ei kasutanud, ei oska ma ka hinnata, kui eetiliseks või ebaeetiliseks inimesed neid hindavad. Aga kahtlemata oleks see põnev uurimisküsimus. Kui keegi üliõpilastest oleks huvitatud sellise küsitluse läbiviimisest, juhendaksin seda tööd meeleldi.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Uudised

Tööriistad