See eriline erisoodustus

Erisoodustuse puhul on peamine probleemide põhjus selle põhimõttest aru saamine - maksustamiseks peab töötaja saama tööandjalt rahaliselt hinnatava hüve.

Erisoodustuste maksustamise teemad on ikka ja alati aktuaalsed ning samas hägusad. On juhte, kes üritavad kuldkella kuludesse kanda ja väidavad, et ainult rumal raamatupidaja ei oska tehtud erisoodustusi „ära peita“. Samas tekib ka maksukuulekatel ettevõtjatel ja raamatupidajatel mõningatel juhtudel küsimusi, kas tegu peaks olema ikka erisoodustusega, olgu või näiteks tööandja sõiduauto kasutamine või majutuskulud.

Ka tekitab küsimusi see, kas meil kehtiv erisoodustuse maksustamise süsteem on parim ja õiglaseim lahendus. Eestis on peale taasiseseisvumist erisoodustused kogu aeg maksustatud olnud. Mujal maailmas on erisoodustuse maksustamiseks kasutusel mitmeid meetodeid: erisoodustuse väärtuse lisamine töötaja maksustatavale sissetulekule, erisoodustusena kantavate kulude ettevõtlustulust mahaarvamise keelamine või omaette maksuliigi kehtestamine erisoodustuse andmise puhul.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi selgitab, et meil on peamine probleemide põhjus on erisoodustuse põhimõttest arusaamine. „Kõigepealt sooviks täpsustada, et Eestis ei olegi erisoodustusmaksu. On tulumaksu ja sotsiaalmaksu tasumise kohustus tehtud erisoodustustelt. Erisoodustus on nö mitterahalises vormis palk ning et mitterahalises vormis palk ei oleks soodustatud, ongi erisoodustused maksustatud sarnaselt palgale.“ Liivamägi lisab, et kui põhimõte on selge - maksustamiseks peab töötaja saama tööandjalt rahaliselt hinnatava hüve (töötaja jaoks rahaliselt hinnatava), mis on antud seoses töösuhtega, siis ei ole maksustamine keeruline. Loomulikult tuleb ikka ja jälle küsimusi, kuidas arvutada erisoodustuse hinda ja mida pidada erisoodustuse andmise hetkeks.

Õnneks ei ole Maksuameti teada raamatupidaja sundimine erisoodustusi kuludeks kirjutama siiski levinud suhtumine. „Maksude maksmata jätmise eest on harva vastutav raamatupidaja, enamasti jäävad maksud maksmata ettevõtte juhtkonna soovil/otsusel/raha puudusel," selgitab Liivamägi.
 
Erisoodustuse olemusest, probleemidest ja nende võimalikest lahendustest saate lähemalt kuulda erisoodustuse aastakonverentsil Mida soodustab erisoodustus, kus MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi räägib erisoodustustest maksuhalduri pilgu läbi.

VAATA KAVA 

REGISTREERU

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad