See eriline erisoodustus

Erisoodustuse puhul on peamine probleemide põhjus selle põhimõttest aru saamine - maksustamiseks peab töötaja saama tööandjalt rahaliselt hinnatava hüve.

Erisoodustuste maksustamise teemad on ikka ja alati aktuaalsed ning samas hägusad. On juhte, kes üritavad kuldkella kuludesse kanda ja väidavad, et ainult rumal raamatupidaja ei oska tehtud erisoodustusi „ära peita“. Samas tekib ka maksukuulekatel ettevõtjatel ja raamatupidajatel mõningatel juhtudel küsimusi, kas tegu peaks olema ikka erisoodustusega, olgu või näiteks tööandja sõiduauto kasutamine või majutuskulud.

Ka tekitab küsimusi see, kas meil kehtiv erisoodustuse maksustamise süsteem on parim ja õiglaseim lahendus. Eestis on peale taasiseseisvumist erisoodustused kogu aeg maksustatud olnud. Mujal maailmas on erisoodustuse maksustamiseks kasutusel mitmeid meetodeid: erisoodustuse väärtuse lisamine töötaja maksustatavale sissetulekule, erisoodustusena kantavate kulude ettevõtlustulust mahaarvamise keelamine või omaette maksuliigi kehtestamine erisoodustuse andmise puhul.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi selgitab, et meil on peamine probleemide põhjus on erisoodustuse põhimõttest arusaamine. „Kõigepealt sooviks täpsustada, et Eestis ei olegi erisoodustusmaksu. On tulumaksu ja sotsiaalmaksu tasumise kohustus tehtud erisoodustustelt. Erisoodustus on nö mitterahalises vormis palk ning et mitterahalises vormis palk ei oleks soodustatud, ongi erisoodustused maksustatud sarnaselt palgale.“ Liivamägi lisab, et kui põhimõte on selge - maksustamiseks peab töötaja saama tööandjalt rahaliselt hinnatava hüve (töötaja jaoks rahaliselt hinnatava), mis on antud seoses töösuhtega, siis ei ole maksustamine keeruline. Loomulikult tuleb ikka ja jälle küsimusi, kuidas arvutada erisoodustuse hinda ja mida pidada erisoodustuse andmise hetkeks.

Õnneks ei ole Maksuameti teada raamatupidaja sundimine erisoodustusi kuludeks kirjutama siiski levinud suhtumine. „Maksude maksmata jätmise eest on harva vastutav raamatupidaja, enamasti jäävad maksud maksmata ettevõtte juhtkonna soovil/otsusel/raha puudusel," selgitab Liivamägi.
 
Erisoodustuse olemusest, probleemidest ja nende võimalikest lahendustest saate lähemalt kuulda erisoodustuse aastakonverentsil Mida soodustab erisoodustus, kus MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi räägib erisoodustustest maksuhalduri pilgu läbi.

VAATA KAVA 

REGISTREERU

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad