Probleemne püsiv tegevuskoht Soomes

Püsiva tegevuskoha registreerimata jätmine Soomes ning reeglite eiramine võivad päädida raske maksupettuse ja kriminaalkaristusega. 

Paraku ei pööra ettevõtjad püsiva tegevuskoha olemasolule või selle tekkimise võimalikkusele  iga kord piisavat tähelepanu. Olukorras, kus on teada, et püsiv tegevuskoht ei ole välditav, on kasulik  tegevuskoht registreerida õigeaegselt. 

Mis on püsiv tegevuskoht?
Püsiv  tegevuskoht on Eesti ja Soome vahel sõlmitud topeltmaksustamise vältimise lepingu järgi  koht, mille kaudu kas täielikult või osaliselt toimub ettevõtlus Soomes. Tuleb arvestada, et püsiv tegevuskoht võib tekkida ka tänu juhtimiskeskuse kandumisele Soome. Püsiva tegevuskoha registreerimata jätmisega võib kaasneda see, et Eesti äriühing jätab Soomes nõuetekohaselt maksmata maksud, ei pea arvestust Soome raamatupidamist reguleerivates õigusaktides ettenähtud korras ja jätab esitamata seadustega ettenähtud  deklaratsioonid, aruanded. Sõltuvalt käivete mahust ja kasumlikkusest ning töötajatele makstavatest tasudest  võib ettevõtja püsiva tegevuskoha reegleid mitte järgides toime panna raske maksupettuse, mida võidakse karistada kriminaalkorras.  Seega on oluline mitte alahinnata püsiva tegevuskohaga kaasnevate kohustuste mittetäitmisega kaasnevaid võimalikke tagajärgi.

Mis juhtub, kui püsiv tegevuskoht jäetakse registreerimata?
Näiteks tegi detsembris 2013 üks Soome esimese astme kohus otsuse, milles mõisteti Eesti ettevõte ja selle juhataja süüdi raskes maksupettuses  just eelkõige püsiva tegevuskoha registreerimata jätmise tagajärjel,  tasumata maksude, viiviste  ja esitamata aruannete ning arvestuste pärast.

Antud kaasuses jõudis Soome maksuhaldur  seisukohale, et Eesti ettevõttel tekkis püsiv tegevuskoht, tuginedes järgmistele asjaoludele:
- Äriühing on tegutsenud Soomes pidevalt juba  5 aastat.  Seejuures, Eesti äriregistri andmete kohaselt moodustas 2010.aruandeaastal ettevõtte käibest ligi 70% Soomes teenitud tulu.
- Äriühing on tegelenud äritegevusega peamiselt Soomes, Soome tegevust puudutavad lepingud on allkirjastatud Soomes ning ettevõtte juhtkond on töötanud Soomes ettevõtte töövõtuobjektidel.  Juhataja on elanud Soomes.
- Äriühing  on esitanud Soome ehitusliidule aadressid Soome aadressid. 
 
Eeltoodu faktide põhjal leidis  maksuamet, et püsiva äritegevuskoha kaudu toimunud tegevus on olnud regulaarne ja järjepidev ning ettevõttel on tekkinud Soomes maksulepingu artiklis 5 ja Soome maksuseaduse §-s 13a sätestatud püsiv tegevuskoht Soomes. 

Olukorras, kus  mitteresidendist ettevõttel tekib maksustamise seisukohalt püsiv tegevuskoht, on Soomel vastavalt maksulepingule õigus maksustada püsiva tegevuskoha kaudu saadavat tulu.

Vastavalt Soome tulumaksuseaduse (TVL) § 9 lg 1 p. 2 on välismaalasest ettevõtja kohustatud tasuma Soomes saadud tulu pealt maksud Soome.  TVL § 10 p.2 kohaselt loetakse Soomes saadud tuluks ka siin tehtava äritegevuse pealt teenitud tulu. Sama seaduse § 9 lg 3 kohaselt on välismaalasest ettevõtja, kellel on Soomes majandustegevuse eesmärgil püsiv asukoht, kohustatud maksma Soome Vabariigile maksu kõikide püsiva tegevuskohaga seotud tulude pealt.

Tuleb arvestada, et Soome maksuhalduril on õigus maks määrata  maksukohuslase kahjuks maksukohuslase maksustamisperioodi lõppemisele järgneva aasta algusest alates viie aasta jooksul (Maksude seaduse § 56 lg 4).
Kui on tõendatud, et ettevõte on  teadlikult või raske hoolimatuse tulemusel esitanud oluliselt valede andmetega tuludeklaratsiooni või muul moel deklareerimiskohustuse täitmiseks esitatud aruande või muu nõutava teabe  või dokumendi või ei ole üldse deklaratsiooni esitanud, määratakse täiendava tulu kohta täiendav maks, mis on maksimaalselt 30 protsenti täiendavast tulust. (Maksude seaduse § 32 lg 3).
Maksu määramisest ei vabane ka olukorras, kui jäetakse maksustamise aluseks olevad andmed esitamata. Maksude seaduse § 27 annab Soome maksuhaldurile võimaluse olukorras, kus  tuludeklaratsiooni ei ole esitatud või seda ei ole võimalik ka korrigeerituna maksustamise alusena kasutada, määrata maksustamise alus hinnanguliselt. Seega tasub Soome maksuseaduste ja enda kohustustega hästi kursis olla.

Vahur Kivistik esineb 9. aprillil seminaril „Äritegevus ja maksustamine Soomes“ ettekandega „Mida tasub teada Eesti-Soome maksulepingust“.
Seminarile saab soodushinnaga registreeruda veel täna, 31. märtsil!

VAATA KAVA  

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad