KPMG: pangad tõhustavad rahapesuvastast võitlust

Rahapesu tõkestamisega seotud regulatsioonid muutuvad ning sanktsioonid karmistuvad.

Vaatamata rahapesu ja terrorismi tõkestamisega seotud suurematele kuludele pole pangad kunagi varem võtnud rahapesu probleeme nii tõsiselt kui praegu, näitab KPMG Internationali uuring.

Kui 2011. aastal toimunud uuringus pidas 62 protsenti vastanutest rahapesuvastast võitlust (anti money laundering, AML) juhtkonnale oluliseks teemaks, siis nüüdseks on nende osakaal tõusnud 88 protsendile, teatas KPMG Baltics OÜ.
 
Uuringust selgus, et rahapesu on ettevõtete riskihindamises suure kaaluga, sest regulatsioonide mittetäitmisega kaasnevad tõsised sanktsioonid.
 
„Juhtkonna tasemel pole rahapesu ja terrorismi tõkestamine kunagi varem olnud nii oluline teema kui praegu, sest globaalses plaanis ulatuvad regulatsioonide rikkumisest tulenevad trahvid miljarditesse dollaritesse ning rikkumisega võib kaasneda tegevusloa kaotus,“ ütles KPMG nõustaja Anu Ahas-Saaron.
 
Ahas-Saaron märkis, et suurenenud trahvide tõttu ja Euroopa Komisjoni kavandatava uue direktiivi valguses on rahapesu ja terrorismi tõkestamine tõusnud juhtkonna oluliseks prioriteediks. Näiteks rahvusvaheline HSBC pank sai eelmisel aastal USA-s trahvi 1,9 miljardit dollarit (ligi 1,4 miljardit eurot) ning Lõuna-Aafrika Standard Banki Briti haru sai äsja 7,6 miljonit naela (9 miljonit eurot) trahvi seoses puudulike rahapesuvastaste kontrollsüsteemidega.
 
Regulatsioonide muutumise kiirus valmistab finantsteenuste ettevõtetele peavalu, kuid enamus küsitletutest on valmis nõuete täitmisse rohkem investeerima. Suurem osa kuludest läheb tehniliste lahenduste väljatöötamiseks, näiteks tehingute jälgimise ning tunne-oma-klienti (Know Your Client, KYC) süsteemile, samuti on tõusuteel tööjõukulud, seda siis uute asjatundjate värbamise ning olemasolevate töötajate koolituskulude näol.
 
Samas ei olda tehingute jälgimise süsteemiga rahul, kuna 35 protsendi arvates ei ole süsteem efektiivne. Vaid veidi üle poole vastanutest arvas, et süsteem suudab luua täieliku pildi, jälgides tehinguid eri majandussektorites ja jurisdiktsioonides.
 
43 protsenti vastanutest leidis, et järelevalveasutustega tuleb tihendada kontakte olukorras, kus regulatsioonid kiiresti muutuvad – 2011. aastal arvas nii 14 protsenti. Kõige rohkem olid järelevalve suunistest huvitatud Lääne-Euroopa ja Ameerika pangad.
 
2013. aasta novembris toimunud uuringu raames küsitleti 317 AML-i ning vastavuskontrolli eksperti maailma 1000 suurimas pangas.

 
KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik, mis tegutseb 155 riigis ning mille liikmesettevõtetes üle maailma töötab kokku üle 155 000 oma ala spetsialisti. KPMG Baltics on üks juhtivaid rahvusvahelisi ärinõustamisfirmasid Baltikumis. KPMG tegutseb Eestis 1992. aastast, siin töötab üle saja ning Baltikumis kokku ligi kolmsada audiitorit ning nõustajat. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad