Kiduva III samba kõrval kaalu teisi võimalusi

Arutelu Eesti pensionisammaste üle on vahelduva aktiivsusega käinud aastaid. Samal ajal toob tõehetki kätte elu ise – tänase investorkülje loost näiteks selgub, et vabatahtlik ehk III pensionisammas kiratseb. Fondide osakuomanike arv on viimastel aastatel stabiilselt vähenenud ning fondide kogumaht kasvas mullu vaid niru kolm protsenti.

Toimetus ei soovita tormata oma kolmandat pensionsammast nüüd tühjaks tegema, sest eelkirjeldatud tendentsil on hulk erinevaid põhjusi. Küll aga tasub kindlasti pensionipõlveks säästa ning selle juures kaaluda teisi võimalikke variante.

Äripäeva börsitoimetaja Rainer Saad näiteks toob välja, et nagu fondide puhul ikka, ei ole investoril ka III pensionisamba fondide puhul sealsete investeeringute osas otsustusõigust ning tuleb nõustuda fondijuhi nägemusega. „Need, kes pole fondi tootluse või strateegiatega rahul, võiksid alternatiiviks õppida ise investeerimise selgeks ning osta aktsiaid omal käel,“ soovitab ta. See on kindlasti üks alternatiivne võimalus.

Cargobus OÜ tegevjuht Kadri Johanson toob oma arvamusloos välja selliseid võimalusi: lihaveiste kasvatamine või tõulemmikloomade pidamine; aktsia- või võlakirjaturul toimetamine; kulla või väärisasjade kogumine; kinnisvara või metsaga lisa teenimine; oma ettevõtte või hobi arendamine; laenude andmine.

Seega variandid on võimalikud. Kõik see eeldab lihtsalt ettevõtlikkust ja huvi asjaga tegeleda. Millest omakorda võib kasvada välja mitte ainult tõhus lisa pensionipõlve nautimiseks, vaid koguni tulus tegevus, mis pensionipõlves endaski sisse toob. Ning enamik ettevõtjaid näeb küllap just oma firmas tuge ka pensionipõlveks. Nõnda pole ime, kui sambasse säästmise asemel panustatakse praegu hoopis firma arengusse.

Samas ei vii III pensionsamba kiratsemine ilmselt nende kiire hääbumiseni. Ühelt poolt võib nende väikese populaarsuse kirjutada ka pankade jt fondipidajate praeguseks oluliselt vähenenud huvi arvele neid võimalusi laiemalt tutvustada, aga reklaamipoliitikat saab ju taas teistpidi keerata. Vahepeal läks aur ilmselt suuresti kohustuslike pensionifondide ehk II samba kasvatamisele ning üksteise ületrumpamisele sellel turul.

Teisalt jääb alati inimesi, kellel ei ole huvi või soovi oma finantsinvesteeringute juures iga päev n-ö kättpidi juures olla. Nad on – kas siis rutiinist või loomusest tulenevalt – fondide pakutavaga rahul.

Asjatundjate hinnangul on III samba kiratsemise põhjus eeskätt laiema elanikkonna seas levinud leige suhtumine säästmisesse ja pikema perspektiiviga investeerimisse, nagu ütleb Nordea Pensions Estonia juht Angelika Tagel. Sellisel juhul võib samba kosumist loota ühiskonna suuremast n-ö finantskirjaoskusest. Rahaga ümberkäimise õpetamist peetakse üha olulisemaks, eriti noorte puhul, ning see toob kaasa ka säästmisharjumuse kasvu. Ehkki noorele inimesele võib pensionipõlve kindlustamise teema esiotsa kummastav tunduda, võib teadlikkuse kasvades just nende hulgast lisanduda pikaajalisi kliente.

Enim oleks aga toimetuse hinnangul kasu sellest, kui siduda III sammast rohkem nn tööandja pensioniga. Ses osas on ka riigil võimalik vastu tulla, soodustades tööandja poolset töötajate pensionisse panustamist näiteks teatud ulatuses tööjõumaksudest vabastamisega.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad