Kas SEPA tõi kokkuhoiu?

SEPA annab ettevõtetele võimaluse teha kõiki makseid ühelt pangakontolt. Maksete tegemine on lihtsam ning kõik väljaminevad ja sissetulevad maksed on ühtses formaadis.

Pangaliidu tegevjuhi Katrin Talihärmi sõnutsi saavad ettevõtted nüüd kergemini makseid konsolideerida ning likviidsustjuhtida. Samuti kaasneb ühtsete standardite kasutuselevõtmisega konkurentsi kasv – edaspidi on nii ettevõtetel kui ka eraisikutel Talihärma sõnul hõlpsam vahetada teenusepakkujat, seda nii teenuse efektiivsuse kui ka hinna tõttu.

Eesti Panga juhtivspetsialist Rainer Olt märkis, et juba euroalaga liitumisest ehk 2011. aastast alates on Eesti elanikud kokku säästnud hinnanguliselt ligi 25 miljonit eurot, sellest ligi 20 miljonit põhjusel, et alates 1. jaanuarist 2011 ei ole olnud piiriülese euromakse laekumisel teenustasu.
“Samamoodi hakkas piiriüleste euromaksete tegemine maksma sama palju kui riigisiseste maksete puhul,” rõhutas Olt. See puudutab Olti sõnul neid ettevõtteid ja eraisikuid, kes teevad piiriüleseid euromakseid või kellele laekub piiriüleseid euromakseid. “Näiteks enne euroalaga liitumist tuli
 internetipangas piiriülese makse tegemiseks tasuda pangale umbes 1,9 eurot, siis nüüd on see summa juba aastaid umbes 40 eurosenti.”

Kui piiriülesed maksed SEPA-ga kiirenevad, siis Eestis võtavad pankadevahelised maksed nüüd kauem aega. Kuidas see on ettevõtteid mõjutanud?

Pangaliidu tegevjuht Katrin Talihärm:
Kuna 80% maksetest arveldatakse Eestis pankade siseselt, siis puudutab muudatus vaid 20 protsenti arveldatavatest maksetest. Varem jõudis makse saajani veel samal tööpäeval siis, kui see tehti hiljemalt kell 17, nüüd  on viimane võimalus pankadevahelise makse toimetamiseks saaja panka samal päeval algatades see Swedbankis, SEB-s ja Danske Bankis hiljemalt kell 16.30 ning Nordea Pangas hiljemalt kell 15.30. Mõnes pangas võib viimane sama päeva makse algatamise aeg olla mõnevõrra varasem. Pärast tööaega algatatud maksed jõuavad saaja panka umbes kell 10 järgmise päeva hommikul. Need on peamised asjaolud, millega ettevõtjad peaksid maksete liikumise kiiruse juures arvestama.

LISA LOE AJAKIRJAST RAAMATUPIDAMISE PRAKTIK!

Ettevõtja meelespea
1. Ettevõtja, loe Eesti Panga lehelt SEPA-le ülemineku kontrollnimekirja (http://www.eestipank.ee)
2. Ettevõtted, kellel on riigisisesed kontonumbrid veel täies mahus IBAN-kujule teisendamata, saavad kasutada vastavat pangaliidu rakendust.
3. Ettevõtete ja asutuste raamatupidajad peavad arvestama, et pangad ei tohi 1. veebruarist 2014 vanal kujul maksejuhiseid enam vastu võtta.
4. Raamatupidajatel tuleb veenduda, et nende algatatud maksed vastavad SEPA tingimustele. Eestis on pankadele antud õigus üleminekuperioodil kuni 1. veebruarini 2015 pakkuda klientidele vanas formaadis maksete teisendust. See tähendab, et pank aitab ettevõtjal makse tegemisel viia andmed nõutud sõnumiformaati ISO 20022 XML, ent selleks peab ettevõtja pangaga eraldi ühendust võtma. 5. Pärast 1. veebruari 2015 teisendust enam ei võimaldata.
6. Maksete tegemiseks failivahetust kasutavad ettevõtted peavad arvestama, et alates veebruarist peab raamatupidaja internetipangas kõik maksed ükshaaval sisestama.

Allikas: Eesti Panga koduleht 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad