Võlameistrite skeeme tuleb ennetada

Maksuamet asub pitsitama pettureid, kelle „ärimudel“ on hoida üks suuremat käivet omav äriühing ilma võlata ning jätta selle kõrvale asutatud või nimevahetuse läbi teinud ettevõtete kaudu maksud maksmata.

Toimetuse hinnangul tuleks petuskeemide vältimisel pöörata senisest märksa rohkem rõhku ennetustegevusele, et maksuvõla tekke võimalusi juba ette võimalikult palju kahandada. Võlameistritega tegeletakse küll iga päev, ent see käib suuresti tagantjärele.

Jutt käib kokku 100 miljoni euro suurusest võlasummast, mis moodustab rohkem kui kolmandiku kogu maksuvõlast. Eilses lehes tõi maksu- ja tolliameti tulude osakonna peajurist Tanel Ermel välja kolm seadusemuudatust, mis aitavad kestavahetajatest maksuvõlgnikke peagi enam pitsitada.

Muudatused. Veebruari alguses jõustus maksuameti õigus nõuete tagamiseks arestida kohtutäituri kaudu lisaks registris olevale varale ka registrites mitteolevat vara. Ettevalmistamisel on seadusemuudatus, mis hõlmab edaspidi ka haldusmenetluses vastutuse laiendamist faktilistele ettevõtte juhtidele, kes reaalselt äriühingu maksejõuetuse põhjustasid. Praegu kehtib selline loogika kriminaalmenetluses. 1. juulist rakendatakse aga seadusesätet, mis loob järelevalveorganitele lisavõimalused ebaterve konkurentsi ohjamiseks. Uuenduse kohaselt võib majandushaldusasutus ettevõtjal või ettevõtjaga seotud isikul majandustegevuse nõuete olulise rikkumise tõttu keelata teatud tegevusalal majandustegevuse.

Neist kolmest on ennetamise hõngu enim tunda viimase puhul. See peaks aitama ka problemaatilise valdkonnaks olevate riigihangete puhul, kus võlgnikest pakkujad on oma „konkurentsieelise“ toel saanud sisuliselt alapakkumisi teha. Kuna lõviosa hangete puhul võidab odavaima pakkumise tegija, siis konkurendid ja tihti ka tellijad ise kiristavad küll hambaid, aga midagi pole parata. Muudatuse jõustudes tekib üks võimalus selliseid pakkujaid edaspidi hangetest eemal hoida.

Petturite ohjeldamiseks saavad palju ennetavat ära teha ka eratellijad ja teised ettevõtjad. Nagu maksuametis, liigub asjaomastes ringkondadeski mõistagi omajagu teavet selliste ettevõtete kohta. Lihtsaim moodus on võlameistritelt töid, kaupa või teenuseid mitte tellida. Või mitte teha nendega muul moel kaastööd, näiteks alltöövõtjana. Lisaks võimaluse vähenemisele ise petta saada puhastub seeläbi ettevõtluskeskkond tervikuna.

Lihtne taustauuring aitab. Seejuures on kindlast abi juba lihtsastki ettevõtte ja sellega seotud isikute taustauuringust avalikke andmebaase abiks võttes. Kui ikka selle taustal hakkab mingi sarnane skeem välja joonistuma, siis tasuks koostööplaan kohe maha matta ning otsida endale uus partner.

Õigus on ka ettevõtjail, kelle hinnangul on Eestis keskmine maksukoormus ettevõtja poolelt vaadates üsna kõrge, eriti tööjõumaksude osas. See ei saa aga olla õigustuseks maksud ühes firmas lihtsalt tasumata jätta ning teise nime all puhtalt lehelt alustada.

Eile tuli uudis, et Eestis läks mullu pankrotti 459 ettevõtet. Küllap on nende seas ka kestavahetuse jäänukeid, kuid enamike pankrottide põhjused ei ole kindlasti kuritahtlikud. Ehkki meil peetakse pankrotti millekski negatiivseks, on sellest ka palju õppida ning ettevõtjad väärivad uut võimalust. Välja arvatud süstemaatilised skeemipunujad, kelle võimaluste arv kuhjaga juba täis saanud.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad