Eesti ja euroala inflatsioonierinevus on viimaste aastate madalaim

Statistikaameti andmetel tõusid veebruaris hinnad kuuga 0,1 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus inflatsioon 0,6 protsendini.

Tarbijahindade tõus  pidurdus väliste hinnasurvete taandumise tõttu. Impordihinnad jätkuvalt odavnevad, mida omakorda võimendab euro tugevnemine. Veebruaris mõjutas hinnataset ka eelmisest aastast soojem ilm, mistõttu elektri hind alanes aastatagusega võrreldes pea 4 protsenti. Lisaks mõjutas inflatsiooni alkoholi ja tubakatoodete kallinemine aasta alguses toimunud aktsiisitõusu tõttu, piimatoodete hinnatõus ning riiete ja jalatsite allahindluse lõppemine.

Kuna tarbijahinnaindeksi (THI) arvestuses on elekter ja soojus liigitatud teenuste alla, siis põhjustas see  peale nelja aastat ka teenuste hinnalanguse. Senise kiire palga reaalkasvu tingimustes võiks eeldada aga vastupidist, mida osa teenuste puhul võis siiski täheldada.

Inflatsioon on madal kogu euroalal, esialgsel hinnangul püsis hinnatõus veebruaris 0,8 protsendil. Eesti inflatsiooni võrdlemisel euroalaga kasutatakse harmoneeritud tarbijahinnaindeksit (THHI). Erinevus THI-ga seisneb selles, et arvesse võetakse ka välisturistide kulutuste struktuur. Hinnanguliselt võis Eesti THHI alaneda veebruaris pea 1 protsendini. Seega on Eesti ja euroala inflatsioonierinevus osutunud viimaste aastate madalaimaks.

Eeldades, et väliskeskkonnast ootamatuid hinnasurveid ei teki, jääb inflatsioon aasta esimeses pooles sarnasele madalale tasemele.

Allikas: Rahandusministeerium

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad