Eesti ja euroala inflatsioonierinevus on viimaste aastate madalaim

Statistikaameti andmetel tõusid veebruaris hinnad kuuga 0,1 protsenti ning aastases võrdluses pidurdus inflatsioon 0,6 protsendini.

Tarbijahindade tõus  pidurdus väliste hinnasurvete taandumise tõttu. Impordihinnad jätkuvalt odavnevad, mida omakorda võimendab euro tugevnemine. Veebruaris mõjutas hinnataset ka eelmisest aastast soojem ilm, mistõttu elektri hind alanes aastatagusega võrreldes pea 4 protsenti. Lisaks mõjutas inflatsiooni alkoholi ja tubakatoodete kallinemine aasta alguses toimunud aktsiisitõusu tõttu, piimatoodete hinnatõus ning riiete ja jalatsite allahindluse lõppemine.

Kuna tarbijahinnaindeksi (THI) arvestuses on elekter ja soojus liigitatud teenuste alla, siis põhjustas see  peale nelja aastat ka teenuste hinnalanguse. Senise kiire palga reaalkasvu tingimustes võiks eeldada aga vastupidist, mida osa teenuste puhul võis siiski täheldada.

Inflatsioon on madal kogu euroalal, esialgsel hinnangul püsis hinnatõus veebruaris 0,8 protsendil. Eesti inflatsiooni võrdlemisel euroalaga kasutatakse harmoneeritud tarbijahinnaindeksit (THHI). Erinevus THI-ga seisneb selles, et arvesse võetakse ka välisturistide kulutuste struktuur. Hinnanguliselt võis Eesti THHI alaneda veebruaris pea 1 protsendini. Seega on Eesti ja euroala inflatsioonierinevus osutunud viimaste aastate madalaimaks.

Eeldades, et väliskeskkonnast ootamatuid hinnasurveid ei teki, jääb inflatsioon aasta esimeses pooles sarnasele madalale tasemele.

Allikas: Rahandusministeerium

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad