Stipendiumite palgaks muutmine maksab riigile miljoneid

Riik peab leidma järgmise aasta eelarves 3,5 mln eurot lisaraha, et kompenseerida osade treenerite üleminek maksuvabalt stipendiumilt töölepingule.

Samuti võib tulevikus nõuda tulumaksuvaba stipendiumi deklareerimist tuludeklaratsioonis.

Riigikogu spordi- ja liikumisharrastuste toetusrühma esimehe Lauri Luige arvates peaks stipendiumi nime all palga maksmise probleemi kaotamist alustama noortetreeneritest.

"Järgmise aasta riigieelarvesse planeeritakse 3,5 miljonit eurot lisaraha, et kompenseerida 5.-7. kategooria treenerite stipendiumidelt töölepingutele üleminekut. Kavas on ka defineerida stipendiumi mõiste ning juhud, mil seda maksta võib," ütles Luik. Tema sõnul on järgmise sammuna tarvis leida lahendus kohtunike küsimusele ning seadusega ootab kooskõlla viimist ka profisportlaste temaatika.

Stipendiumi all mõistetakse teadmiste või oskuste omandamiseks, võimete arendamiseks ning loomingulise või teadusliku tegevuse soodustamiseks makstavat tulevikku suunatud toetust. Arutelul osalenud olid seisukohal, et tulumaksuvaba stipendiumit peaks deklareerima tuludeklaratsioonis. Üks võimalik lahendus oleks kustutada stipendiumide väärkasutajad tulumaksusoodustustega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirjast.

Maksu- ja tolliameti andmetel makstakse spordivaldkonna stipendiume nii sportlastele, treeneritele, kohtunikele, füsioterapeutidele kui arstidele. Stipendium ei taga sotsiaalseid garantiisid ning riigil jääb ligi 4 miljonit eurot makse aastas saamata.

Eesti spordiregistri ja Eesti Hariduse Infosüsteemi info põhjal sai eelmisel aastal 3565 treenerist 401 vaid stipendiumi ega saanud kuskilt sotsiaalmaksuga maksustatud väljamakseid (nendega on seotud 292 spordiklubi). 2684 ehk 75% treenerit sai sotsiaalmaksuga maksustatavaid väljamakseid lisaks spordiklubile ka mõne muu tööandja poolt. 480 ehk 13% treeneritest sai sotsiaalmaksuga maksustatavaid väljamakseid ainult seotud spordiklubist.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad