Eesti Pank: e-raha asutused on pankade konkurendid

PayPali uus väljamakseteenus muudab konkurentsi makseteenuste turul tihedamaks.

Raamatupidaja.ee küsimustele vastas Eesti Panga makse- ja arveldussüsteemide osakonna töötaja Rainer Olt. 

Milliseks hindab Eesti Pank PalyPali uue teenuse mõju, mis võimaldab teha väljamakseid ka Eesti pankadesse?

"F-monitori andmetel kasutavad eestimaalased internetis ostude eest tasumiseks PayPali ca 36% juhtudest (kaardimakseid kasutatakse ca 46% juhtudest). Kindlasti muudab uus teenus eestimaalastele PayPali e-raha konto kasutamise mugavamaks. Kui 2012. aasta oktoobris teatas PayPal, et eestimaalased saavad PayPali e-raha kontole raha laadida otse oma pangakontolt, siis koos nüüd lisandunud teenusega muutub selle kahesuunaline kasutamine oluliselt lihtsamaks. Arvestada tuleb ka sellega, et PayPal võimaldab teha näiteks isiklikke ülekandeid teistele PayPali e-raha konto omanikele. Tegemist on selge näitega, et konkurents makseteenuste valdkonnas on muutumas järjest tihedamaks ning pankadele pakuvad juba ja tulevikus veelgi rohkem konkurentsi nii e-raha asutused kui ka makseasutused (ehk mitte-pankadest makseteenusepakkujad). Ettevõtete ja eraisikute jaoks on selline olukord hea, sest tihedam konkurents tekitab rohkem ja loodetavasti ka soodsamaid valikuid ning kannustab tagant innovatsiooni.“

Kas näete, et tänu PayPalile hoogustub e-kauplemine Eestis senisega võrreldes tunduvalt?
„Seda, kas ja kuidas PayPali uus teenus lisab hoogu e-kauplemisele Eestis, näitab aeg. Fakt on, et kaupmehed teevad oma otsused sõltuvalt sellest, milliseid tingumusi maksete vastuvõtmiseks pakuvad pangad, e-raha asutused ja makseasutused. Kindlasti loob tihedam konkurents e-kaupmeestele paremaid valikuvõimalusi. Olulisem on arvestada seda, kuidas e-poodlejad soovivad maksta – kas näiteks kaardiga, otse pangakontolt, e-raha kontolt, mobiilimaksega jms. 2013. aasta F-monitori andmetel ostavad eestimaalased interneti vahendusel välismaistelt kaupmeestelt järjest rohkem tooteid ja teenuseid. Võrreldes 2011. aasta uuringuga on ostjate arv kahekordistanud ning küünib ligi veerandini Eesti elanikest. Elanike hinnangute põhjal kasvab see arv lähiaastatel veelgi.“

Kas PayPali uue teenusega kaasneb Eestis tegutsevatele pankadele mingisuguseid muudatusi, ümberkorraldusi või see ei mõjuta nende tavapärast tegevust kuidagi? 
„See ei mõjuta pankade tavapärast tegevust. Samas arvestades tihenevat konkurentsi makseteenuste pakkumisel, paneb see loodetavasi kõiki turuosalisi mõtlema, kuidas eristuda ning klientidele pakkuda paremaid makselahendusi. Terve konkurents aitab kaasa maksekeskkonna arengule."

 Veebipõhiste makseteenuste pakkuja PayPal teatas möödunud nädalal, et käivitas Eestis uue väljamaksete teenuse, mis võimaldab kasutajatel kanda PayPali kontolt raha oma kohalikule pangakontole. Varasemalt said Eesti ettevõtjatest ning eraisikutest keskkonna kasutajad teha väljamakseid PayPali kontolt USA panka või Visa krediitkaardile. Väljamaksete võimaldamine kodupanga kontole on veebikaupmeestele ning veebis ostlejatele märksa mugavam ning säästlikum lahendus. Teenus on kõigile kasutajatele tasuta.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad