Tähelepanu all maksupettused ja ümbrikupalgad

Varimajanduse osakaalu vähendamine on alanud 2014. aastal maksu- ja tolliameti peadirektori Marek Helmi sõnul tähelepanu all.

Hoolimata senisest väiksemast koosseisust saavutas amet Helmi sõnul kõikides valdkondades enam. „Kuid vaatamata sellele, et kontrollitulemused on paranenud, on meie töös uuendusi vaja. Seetõttu rakendub sel aastal Riigikogu heakskiidu järel töötamise register ning loodame, et ka kümne aasta vanuse käibemaksukontrolli süsteemi uuendused saavad lõpuks Riigikogu ja presidendi poolt heaks kiidetud,“ sõnas Helm.

Maksutulu laekus oodatust 77 mln eurot enam

Mullu kogus maksu- ja tolliamet umbes 5,102 miljardit eurot maksutulu, mis on 77 miljonit ehk 1,5% enam kui oli 2013. aasta riigieelarve ootus. Suurim ülelaekumine tulenes juriidilise isiku tulumaksust, mida laekus ligi 40 % enam ehk 92,6 miljonit eurot rohkem kui oli riigieelarve ootus. Kokku laekus tulumaksu 50 000 ettevõttelt 326,6 miljonit eurot. 2013. aastal äriregistris registreeritud 19 187 uuest juriidilisest isikust tasus aasta jooksul makse ligikaudu 26%, kogusummas 7 miljonit eurot.

2013. aastal maksu- ja tolliametile deklareeritud maksukohustused on tasutud 99,49%. Võrreldes 2012. aastaga on jooksva aasta maksuvõlg vähenenud 11,2 miljoni euro võrra.

Eestis on 2014. a jaanuari alguse seisuga 1452 juhatuse liiget, kes on ajalooliselt tekitanud kolmes või enamas äriühingus maksuvõlgu vähemalt 5000 eurot. Nende isikutega seotud äriühingute maksuvõlad moodustavad kokku 97,07 miljonit eurot. Alanud aastal on see grupp süvendatud ameti tähelepanu all.

Eelmisel aastal väljastas maksuamet 238 pankrotihoiatust isikutele, kelle maksuvõlg kokku oli 26,8 miljonit eurot. Selle tulemusel laekus 2,1 miljonit eurot. Kohtusse esitati 39 pankrotiavaldust, mille maksuvõlg kokku oli 12,1miljonit eurot.

2013. aastal saadeti prokuratuuri 23 maksukuriteo kriminaalasja, kokku 130-e kahtlustavaga. Maksukahju tuvastati neis asjades kokku 37,3 miljonit eurot, vara arestiti ligi 4,8 miljoni euro ulatuses.

Mullu konfiskeeriti keskmiselt 1 miljon salasigaretti kuus

2013. aastal avastati kokku 11,2 miljonit salasigaretti ja 11 000 liitrit absoluutalkoholi ning 185,4 kilogrammi narkootilisi aineid. Lisaks avastati 6000 kg narkootikumide valmistamiseks kasutatavat toorainet APAANi, 115 liitrit GBLi ehk nn korgijoogi lähteainet ja 5208 narkootilist ainet sisaldavat Subutex tabletti.

 „Võitluses salakaubaga on prioriteediks jätkuvalt salasigaretid, mida eelmisel aastal konfiskeeriti keskmiselt 1 miljon kuus. Hea meel on tõdeda, et salasigarettide osakaal turul on vähenemas – tühja paki uuringu põhjal oli mitte-Eesti sigarettide osakaal eelmisel sügisel 20,7 protsenti, üle-eelmise aasta 25 protsendi kõrval,“ ütles Helm.

Osale arutelus

  • Kadrin Karner, Kadrin Karner

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad