Mikser: Ligi püüd pensionäre palgatöötajatega vastandada inetu

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Sven Mikseri sõnul ei ole rahandusminister Jürgen Ligil õigus öelda, et pensionärid on eelisolukorras olevad ühiskonna liikmed.

"Ligi väitel on pensionärid võrreldes teiste maksumaksjatega eelisseisundis tänu sellele, et pensionidele kehtib täiendav maksuvabastus," selgitas Mikser pressiteates. "Aga elu on palju laiem kui ainult rahandus. See, et pensionidele on kehtestatud täiendav maksuvaba tulu oli puhtal kujul sotsiaalpoliitiline ja mitte rahanduspoliitiline otsus. Põhjus on väga lihtne ja ka inimlik – meie pensionid on lihtsalt liiga madalad," lisas Mikser.

Kui aga Ligi tahab pensionäre halvustada selle eest, et lisaks neile on raskes olukorras ka alampalga saajad, on see Mikseri sõnul inetu. "On tõsi, et ka Eesti miinimumpalk on ajale jalgu jäänud ega võimalda inimestel isegi ots-otsaga kokku tulla, ent ka seda probleemi ei saa lahendada pensionäre pilgates," ütles Mikser. Ta tuletas meelde, et 2007. aasta valimiste eel lubas just Reformierakond põhjamaiseid pensione.

Ligi vastas eelmise kuu teises pooles Eesti Pensionäride Ühenduste Liidu pöördumisele, et näiteks miinimumpalga (2014. aastal 355 eurot) puhul saab pärast tulumaksu maha arvamist vähem raha kätte kui on keskmine pension, seega on pensionärid võrreldes teiste maksumaksjatega eelisseisundis. Lisades, et liidu pöördumises puudub põhjendus, miks peaks pensioni tulumaksuvabastust tõstma just 400 euroni.

Samas kirjas rõhutas rahandusminister, et inimeste sotsiaalse ja majandusliku toimetuleku tagamine on riiklik prioriteet, mida näitab sotsiaalkulude suur osakaal riigieelarvest – 2014. aastal on see 2,67 miljardit eurot, kolmandik kogu eelarvest. „Pensionite täiendavat maksuvaba tulu tõsteti 2014. aastal 18 eurot 210 euroni kuus, mis tagab keskmise pensioni tulumaksuvabastuse. 2014. aasta keskmine pension on 354 eurot.  Kõikide teiste tululiikide puhul jäi maksuvaba tulu endisele tasemele 144 eurot kuus,“ kirjutas Ligi vastuskirjas. 

Ligi juhtis ka tähelepanu, et on oluline teadvustada, et riiklike pensionide puhul 2014. aastal on riigieelarvest kaetav pensionikindlustuse puudujääk 362,7 miljonit eurot ning riik katab sotsiaalmaksust pensionide tagamiseks puudu jääva osa oma muude tuluallikate arvelt. „Sotsiaaltoetuste ja riiklike pensionide kulude osakaal eelarves on kasvanud,“ kirjutas Ligi.

Osale arutelus

  • Kadrin Karner

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad