Eesti Energia: riik sai viie aastaga miljard eurot

Viimase viie aasta jooksul on Eesti Energia äritegevus andnud otse riigieelarvesse üle 996 miljoni euro ehk keskmiselt 200 miljonit eurot aastas. Summas sisalduvad ettevõtte makstud ressursi- ja keskkonnatasud, töötasudelt arvestatavad sotsiaal- ja tulumaks ning omanikutulu dividendide näol.

Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik ütles, et esialgsetel andmetel andis ettevõtte äritegevus 2013. aastal riigieelarvesse 190 miljonit eurot maksutulu. „Eesti Energia ja laiemalt põlevkivitööstuse mõju Eesti majandusele on mõistagi suurem kui see, mida riik ühe põlevkiviettevõtte omanikuna või maksukogujana saab. Sellele viie aasta jooksul makstud ligi miljardile maksueurole lisanduvad veel sajad miljonid, mis on investeeritud Eesti energeetikasse,“ sõnas Kaasik. 

Tema sõnul on tegemist märkimisväärse panusega Eesti ühiskonda. Võrdluseks saab tuua, et Eesti Energia poolt eelmisel aastal riigieelarvesse laekunud summa on oluliselt suurem kui  2013. aasta kultuuriministeeriumi eelarve, ligi neli korda suurem kui välisministeeriumi eelarve või rohkem kui pool riigikaitse eelarvest.
Neljandiku ehk üle 50 miljoni euro Eesti Energialt eelmise aastal riigile laekunud tuludest moodustavad keskkonnatasud. Nende toel ei kompenseerita ainult põlevkivitööstuse keskkonnamõju Ida-Virumaal, vaid rahastatakse Keskkonnainvesteeringute Keskuse kaudu keskkonnaprojekte üle kogu Eesti.

„Sageli arvatakse, et Eesti Energia majandustulemuse põhiosa annab koduklientide elektritarbimine. See on lihtsalt igaühele kõige nähtavam osa meie ärist. Reaalsus on aga see, et kõigi koduklientide elektriarvete summa aastas on keskmiselt samas suurusjärgus kui Eesti Energia aastane maksukohustus Eesti riigi ees,“ rääkis Kaasik. „Ehk et ilma elujõulise põlevkivitööstuseta ei jääks järele sentigi, mille eest toota teravatt-tunde elektrit, sadu tuhandeid barreleid õli, maksta tuhandetele töötajatele palka, investeerida Eesti energeetikasse jne. Ning arusaadavalt ei oleks siis enam ka midagi maksustada.“

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad