Eesti Pank: viimane aeg muudatusteks maksete tegemises!

Alates veebruarist saavad ettevõtted ülekandeid teha vaid rahvusvahelise kontonumbriga. Mitut maksejuhist saab korraga panka edastada vaid uut ISO sõnumistandardit kasutades.

Alates 2014. aasta veebruarist tohib Eestis arvetel ja maksete tegemisel kasutada ainult rahvusvahelisel ehk IBAN-kujul kontonumbrit.  Eraisikutele kehtib aastane üleminekuperiood, mille jooksul saab makseid tehes vajaduse korral kasutada saaja vana kontonumbrit.

Eesti Panga asepresident Madis Müller ütles, et ettevõtete juhid ja raamatupidajad peavad arvestama sellega, sest pangad ei tohi valesti vormistatud maksejuhiseid vastu võtta. „Seetõttu soovitame juhtidel raamatupidajalt küsida, kas firma on maksete uutmoodi tegemiseks valmis. Nii ettevõtjast kui ka eraisikust makse algataja peab tagama, et tema arved oleksid muudatustest hoolimata õigeks ajaks tasutud,“ rõhutas Müller.

Need raamatupidajad, kes on harjunud suuremal hulgal maksejuhiseid korraga panka saatma, peavad arvestama, et 1. veebruarist tuleb selleks kasutada uut ISO sõnumistandardit. Kui ettevõte ei jõua vajalikku muudatust veebruariks ära teha, võivad pangad pakkuda kuni 1. veebruarini 2015 sõnumistandardi teisendust. Teisendusteenust ei osutata siiski automaatselt, selleks peab ettevõte pangaga vastava kokkuleppe sõlmima. Lisaks tuleb raamatupidaja siiski mõningaid muudatusi teha. Alternatiivina saab internetipangas kõik maksed sisestada ükshaaval.

Alates veebruarist muutuvad pankadevahelised maksed mõnevõrra aeglasemaks. Raha liikumine ühest pangast teise võtab aega 3–5 tundi ning kui makse peab kohale jõudma samal päeval, on vaja see sõltuvalt pangast sisestada hiljemalt kella 15 ja 16.30 vahel. Pangasisesed maksed toimivad ikka endiselt.
Pangad viivad internetipangas kõik kontonumbrid automaatselt uuele kujule, mis teeb maksete tegemise lihtsamaks. Kuigi ettevõtted ja asutused peavad alates veebruarist kasutama ainult IBAN-kontonumbrit, kehtib eraisikutele aastane üleminekuperiood. See tähendab, et kui inimene sisestab enne 1. veebruari 2015 makset tehes vana riigisisese kontonumbri, siis viib pank selle automaatselt enne makse kinnitamist uuele kujule.

Eesti Pank soovitab küsimuste korral ja täpsema info saamiseks ühendust võtta oma kodupangaga. Vajalike muudatuste juhised ja abimaterjalid on saadaval Pangaliidu veebilehelt. SEPA kohta on täpsema info Eesti Panga veebilehelt.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad