Viivislaenude maht alanes kriisieelsele tasemele

Eesti Panga andmetel aeglustus eluasemelaenu aastakasv 10%le. Tagasihoidlikuks on jäänud ka välja antud laenu- ja liisinguportfelli kasv. Samas ettevõtete laenukäivet tõstsid kinnisvarasektori arendamiseks võetud suurlaenud.

Eesti Panga finantsstabiilsuse osakonna juhataja asetäitja Jana Kask ütles, et uute eluasemelaenude aastakasv aeglustus 10%le. „Novembris võeti eluasemelaene 62 miljoni euro väärtuses, mida oli mõnevõrra vähem kui septembris ja oktoobris. Kuu jooksul väljastatud laenude maht ületas varasemate laenude tagasimakseid, mille tulemusena eluasemelaenuportfell kasvas 10 miljoni euro võrra. Eluasemelaenuportfelli aastakasv jäi oktoobri 0,5% tasemele,“ sõnas Kask.

Kinnisvarasektori finantseerimiseks antud suured laenud tõstsid ettevõtete laenukäivet. Novembris 206 miljoni euro väärtuses antud uutest pikaajalistest laenudest ja liisingutest läks ligi pool kinnisvara- ja ehitusettevõtete rahastamiseks. Enamike muude majandussektorite ettevõtete laenamine jäi ka oktoobris tagasihoidlikuks.

Pankade laenu- ja liisinguportfelli aastakasv jäi tagasihoidliku 1,3% tasemele.
Kuu jooksul kasvas Eesti ettevõtetele ja majapidamistele antud laenude ja liisingute kogumaht 35 mln euro võrra 14,9 miljardi euroni. Ehkki laenutegevus on tänavu olnud mullusest mõnevõrra elavam, ei ole see siiski laenumahu kasvu kiirendanud. Lisaks portfelli loomulikule amortiseerumisele ja probleemlaenude bilansist väljakandmisele pidurdas novembris laenumahu kasvu ka mitte-finantsettevõtete ümberklassifitseerimine finantssektori ettevõteteks.

Tänu EURIBORile püsivad laenuintressimäärad madalad.
Novembris antud eluasemelaenude ja ettevõtete pikaajaliste laenude keskmised intressimäärad olid vastavalt 2,7% ja 3,2%. Laenuintressimäärad on olnud sarnasel tasemel rohkem kui aasta.

Üle 60 päeva maksetähtaega ületanud laenude osakaal alanes 1,9%ni laenuportfellist. Novembri lõpus oli viivislaene pankade laenuportfellis 256 miljoni euro väärtuses, mis on võrreldav majanduslanguse-eelse, 2008. aasta varasuve tasemega. Probleemlaenud on vähenenud enim ettevõtete laenuportfellis, kus üle 60 päeva viivislaenude maht oli novembri lõpus mullusest poole väiksem.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad