Pankadele karmistuvad nõuded

Valitsuse istungil tutvustati eelnõu, mille peamiseks eesmärgiks on kehtestada pankadele uued kapitali- ja likviidsusnõuded (Basel III).

Eelnõu põhineb 26. juunil 2013. aastal vastu võetud pangandusdirektiivil ja -määrusel, mis omakorda tuleneb rahvusvahelistel panganduse standarditel nn Basel III. Muudatused aitavad tugevdada finantsstabiilsust, finantssektori usaldusväärsust ning vähendada finantssüsteemi protsüklilisust, kuna finantssektorile on omane tugevdada majandustsükli mõju intensiivistuva laenutegevuse kaudu majanduse tõusufaasis ning laenupiirangute abil mõõnaperioodil.

Eelnõuga sätestatakse, et pangad ja investeerimisühingud peavad hoidma senisest rohkem kvaliteetset kapitali kindlustamaks nende suutlikkuse kahjumit katta. Samuti peavad pangad looma kahjumite katmiseks täiendavad kapitalipuhvrid.

Võrreldes kehtiva regulatsiooniga täiendatakse panga üldjuhtimise korda. Kavandatud meetmed peaksid aitama vältida seda, et üksikud pangad võtavad liigselt riske ning kokkuvõttes vältida liigse riski kogunemist finantssüsteemis. Näiteks täpsustatakse nõudeid juhatuse ja nõukogu koosseisule.

Lisaks võetakse eelnõuga üle alternatiivfondide valitsejate direktiiv. Hetkel on vastav direktiiv Eesti õigusesse ülevõetud osaliselt. Võimaldades teise liikmesriigi alternatiivfondide valitsejal oma fonde Eestis pakkuda. Tulevikus võimaldatakse Eesti alternatiivfonde pakkuda Eestis ja teistes lepinguriikides. Alternatiivfondi all peetakse silmas eelkõige kutselistele investoritele suunatud investeerimisfondi, näiteks riskikapitalifond, börsivälistesse ettevõtetesse investeeriv fond, toorainefond ja kinnisvarafond.

Finantsinspektsiooni 2012. aastal tehtud uute kapitalinõuete regulatsiooni mõju analüüs näitas, et valdav enamik Eesti krediidiasutusi on juba praegu võimelised täitma nii kõrgemaid kapitalinõudeid kui ka uusi kehtestatavaid likviidsuse ning finantsvõimenduse normatiive.
Seadus jõustub üldises korras.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad