Maris Lauri: ettevõtjad kardavad palgarallit

Majandusanalüütik Maris Lauri hinnangul on kolmanda kvartali palgatõus ootuspärane ning palgarallit esialgu karta ei tule, sest majandusseis pole veel nii hea.

"Ma arvan, et ettevõtjad väga kardavad palgarallit ja asjaolu, et majandusseis väga roosiline ei ole, pidurdab seda tegelikult," sõnas Lauri. "Ma päris hästi ei usu, et me näeme seda, mis juhtus 2007-2008, aga välistada ei saa seda kunagi, inimesed on alati võimelised rumalusi tegema, et hakata lihtsalt massiliselt üle ostma ja lootma, et vanad head ajad tulevad tagasi," lisas ta.

Palgakasv on analüütiku sõnul tingitud tööjõupuudusest, mis sunnib tasusid tõstma. Samuti ei ole tema sõnul tõusu taga ainult III kvartali otsused, vaid palju otsuseid on tehtud natuke varem, sest kogu selle aasta jooksul on töötajate leidmine läinud järjest keerulisemaks.

0,8% ulatuses on palgakasv tingitud ebaregulaarsetest preemiatest ja lisatasudest. Lauri hinnangul on see seotud kolmanda, aga kindlasti ka teise kvartali tulemustega. Need ettevõtted, kus on olnud head tulemused, ongi saanud maksta paremat palka või preemiat.

"Alati on selline viiteaeg ka sees. Kui vaatame, kuidas ettevõtetes asi toimub, siis neil, kes müüvad siseturule, näiteks kaubanduses, on müügid kasvanud," märkis ta.

Samuti tõdes analüütik, et ei tohi unustada palgatõusu avalikus sektoris, kus toimuvad ka ümberkorraldused, mis on juba pikalt kokku lepitud.

Languse tõid ümbrikupalgad
Asjaolu, et suurim palgatõus on info ja side valdkonnas, näitab Lauri sõnul seda, et selles sektoris on tööjõupuudus väga tugev. Samas ei välista ta, et ka tööotsijad on läinud palgaküsimustes julgemaks.

Languse meelelahutuses on tema hinnangul toonud suur varimajanduse osakaal. Selles osas paistavad silma muud teenindavad tegevused, majutus ja toitlustus. "Seal on ilmselt ka niisama palgad suhteliselt tagasihoidlikud, aga varimajanduse osakaal ilmselt avaldab ka sellistele palgatasemetele mõju," tõdes Lauri.

Ka kinnisvaraalases tegevuses on olnud oluline langus, mille põhjuseks peab ta liiga suurt tegutsejate hulka. Nõudlus sektoris on madal ja nii ollakse sunnitud leppima tagasihoidlikumate palkadega.

Peagi tõus peatub
Kaheksaprotsendilisest palgakasvust Lauri hinnangul trendi ei saa. Ta ennustas, et suurem tõus võib kesta järgmise aasta esimese kvartalini, kuid seejärel kasv taltub.

"See ei tähenda, et palgatõus ära jääb, töötajaid on ikkagi vaja ja neid jääb vähemaks, see surve jääb ikka. Ma arvan, et tõus läheb aeglasemaks," lausus analüütik. Ta märkis, et arvestada tuleb ka seda, et kokkulepitud palgatõusud avalikus sektoris lähevad väiksemaks. Uue aasta palgatõus avalikus sektoris ei puuduta tema sõnul enam nii ulatuslikku seltskonda kui tänavu.

Lauri ennustas ka palgakasvu jätku IT-sektoris, kuid samas tõdes, et tegemist on väga kõikuva sektoriga.

"Tõus on ikkagi seal tugevam, kus on majandusolud on paremad ja kasvuvõimalused suuremad. Kuna ITs on kasvujõud sees, siis võib arvata, et ta püsib endiselt suht tugevana, aga kui vaatame IT-sektori palgatõusu, siis nad on väga heitlikud palkade lõikes," ütles Lauri.

Palgatõusu võib oodata ka töötlevas tööstuses ning madalapalgalistes valdkondades, kus on palgatõus paratamatu, leidis Lauri. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad