Maksuamet ei näi poliitikute kaasuses õiglane

Maksu- ja tolliamet alustas selle aasta juunis keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannuse isale Väino Pentusele kuulunud OÜ Autorollo pankrotieelsete tehingute kontrollimist, kuid lõpetas sel nädalal revisjoni ühegi tulemuseta.

Maksuameti tegevus mitte ainult ei pea olema õiglane ja erapooletu, vaid ka näima sellisena. Keskkonnaministrit ja tema Reformierakonna hallist kardinalist abikaasat Rain Rosimannust puudutavas kaasuses ei näi aga maksuamet õiglane ja erapooletu.

Nimelt läks Autorollo üle ettevõttele Autohills, mis tegutseb nime all Rekka Veli tänapäevani. Kummaline, et maksuamet põhjendas võimaliku nõude esitamisest loobumist Autorollo ning selle endise juhi ja omaniku Väino Pentuse kui eraisiku pankrotiga. Need pankrotid olid ju teada ka enne revisjoni.

Maksuamet viitab oma teates revisjoni lõpetamise kohta maksukorralduse seadusele, mille järgi on tal õigus jätta maksusumma määramata või sisse nõudmata, kui see on maksukohustuslase maksevõimetuse tõttu lootusetu. Tavapraktikas esitatakse maksunõue ettevõtte ülemineku alusel, selliseid kohtulahendeid on Eestis mitu. Maksuamet jättis nõude ses juhtumis tuvastamata, mis tähendab, et ka Autorollo vara omandanud uuel omanikul pole nõuet karta.

Maksuameti nõue võinuks tekkida põhjusel, et Autorollo kassa puudujääk oli 3,5 miljonit krooni, mis võlausaldajate kahtlustuste järgi fiktiivsete laenulepingutega ettevõttest välja viidi. Selle seotust ettevõtte majandustegevusega pidanuks Autorollo maksuametile tõendama. Võimalik, et see oleks kuulutatud ettevõtlusega mitteseotud kuluks, mis on aga erisoodustusena maksustatav. Ajal, mil fiktiivsed laenulepingud tagantjärele Autorollo raamatupidamisprogrammi kanti, oli firma advokaat Siim Roode kontrolli all, kes tegeles ettevõttega Keit Pentuse ja Rain Rosimannuse palvel ning kaasteadmisel.

Tänavu mais esitas keskfraktsioon riigikogus rahandusminister Jürgen Ligile arupärimise Autorollo võimalike laekumata maksude osas, viidates ettevõttest sularahas välja viidud 17 miljonile kroonile. Ühtlasi küsiti Ligilt, kas rahandusminister on andnud oma haldusalas asuvale maksuametile suuniseid Autorollo juhtumi mitteuurimiseks. „Selline küsimus on madal ja solvav! Teil ei ole vähimatki alust mind millestki sellises kahtlustada,“ väitis Ligi. Küsimusele maksuameti revisjoni kohta Autorollo tehingute uurimiseks vastas Ligi, et „ma ei tea seda ega kavatsegi uurima hakata. Need on asjad, mis kuuluvad maksusaladuse alla“.

Äripäeval pole andmeid Ligi suuniste kohta maksuametile Autorollo juhtumi osas. Samuti ei saa me väita, et amet otsustas omal initsiatiivil võimupartei juhtidele mitte tüli teha, lõpetades revisjoni ilma maksunõuet esitamata. Ent varasem praktika sellistes juhtumites on olnud lõviosas teistsugune ja see tekitab küsimusi maksuameti motivatsioonis. Nagu ütles Autorollo pankrotihaldur Martin Krupp, olnuks just maksuametil enne ettevõtte pankrotti tehtud tehingute kontrollimisel haldurist rohkem võimalusi. Juba ainuüksi õiglase ja erapooletuna näimise pärast oleks maksuamet pidanud selle poliitiliselt tundliku juhtumi puhul revisjoniga minema nii kaugele kui võimalik. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

Uudised

Tööriistad