Eesti Pank: palgasurve ohustab teenusehindasid

Tööhõive kasv aasta esimesel poolel oli tempokas ja tööandjad pidid palkasid tõstma varasemast enam. See tõstab aga teenusehindasid ja võib kokkuvõttes aeglustada  veelgi majanduskasvu, ütles Eesti Panga ökonomist  Natalja Viilmann.

Tööhõive kasv oli vaatamata tööealise elanikkonna loomulikku kahanemisele ja väljarändele, mida tööturu selle aasta statistika ei arvesta. Aasta esimesel poolel aeglustunud majanduskasv tööturgu tuntavalt ei mõjutanud, sest aeglustumine ei olnud tegevusalade lõikes laiapõhjaline ning majanduskasvu mõju avaldub tööturu näitajates viitajaga.

Viilmann selgitas, et rahvastikustatistika detailsemad andmed maakondade lõikes näitavad suhteliselt suurt siseriiklikku rännet. „Mitme maakonna, näiteks Ida-Virumaa, Valgamaa ja Jõgevamaa tööturgu mõjutab välisrändest enamgi suur elanike lahkumine teistesse maakondadesse. Tööjõupuuduses tootmisettevõtete ärakolimine pärsib aga kohaliku majanduse arengut, sest see mõjutab ka teiste ettevõtete tegevusvõimalusi,“ sõnas Viilmann.

Tööealistest inimestest oli tööga hõivatute osakaal peaaegu sama suur kui enne kriisi ning töötus alanes. Vähenes ka nende inimeste arv, keda ei loeta töötuks, kuid kes sooviksid tööle asuda või enam tunde töötada. Töötajate osakaal, kelle palk kasvas, oli 2013. aasta esimesel poolel märksa suurem kui mullu. Tööturu taastumine on seega parandanud paljude kriisi tõttu kannatanud inimeste elujärge.

Uute töötajate värbamiseks ja olemasolevate hoidmiseks pidid ettevõtted palkasid tõstma varasemast enam. Kvalifitseeritud tööjõu puudus ja võimalus välismaale tööle minna on tugevdanud töövõtja positsiooni tööturul. Töötuse määr on langenud tasemele, mis tekitab palgasurveid, ja töökoha vahetajate osakaal uute töötajate seas suureneb. Kuigi koos palkadega kasvasid 2013. aasta esimesel poolel ka kasumid, vähendab pikka aega kestev kiire palgakasv ettevõtete võimet hoida alles töökohti võimalike ajutiste tagasilöökide korral.

Viimase kolme aasta jooksul on tööjõu ühikukulu kasvanud kokku üle 9%. Tööjõu ühikukulu kiire kasvuga kaasnevad peamised ohud on hinnasurve suurenemine, mis on juba praegu ilmne teenuste hindade kiiremas kasvus, ning eksportiva sektori hinnapõhise konkurentsivõime nõrgenemine. See võib omakorda aeglustada majanduskasvu.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad