Autor: Juuli Laanemets • 30. september 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Raha läheb looduskaitsesse ja keskkonnasäästmisesse

Keskkonna valdkond saab 2014. aasta riigieelarvest rahad, et teha investeeringud looduskaitsesse, Tallinn saab juurde uusi keskkonnasäästlikke tramme, alustatakse Tallinna kesklinna, Pirita ja Merivälja mereääre puhastamisega ning uuendatakse seitsme linna tänavavalgustust.

Keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus ütles, et rahasüsti saavad Soomaa ja Matsalu rahvusparkning Endla ja Muraka looduskaitseala. „2014. aastal algab ka Euroopa Liidu uus eelarve, mis meie riigi looduskaitse jaoks tähendab kokku 100 miljoni euro eest võimalusi looduskeskkonda puhtamaks, tervemaks, hoitumaks muuta. Sellist rahalist võimalust pole meil kunagi varem olnud,” lisas minister.

2014. aastal saavad uue ja säästliku tänavavalgustuse Haapsalu, Jõhvi, Keila, Kuressaare, Paide, Valga ja Võru. Kokku vahetatakse välja 11 250 valgustit, mis on vanemad kui 5 aastat.

Järgmisel aastal jõuavad Tallinnasse uued keskkonnasäästlikud trammid, mis hakkavad sõitma neljandal liinil ning alustatakse Tallinna südalinna, Pirita ja Merivälja mereääre puhtaks tegemisega, mille tarbeks on kavandatud 5 miljonit eurot.

Lisaks saavad 2014. aasta lõpuks kõik suured linnad ka puhta joogivee. „Võrreldes 2013. aastaga püüame järgmisel aastal suurendada ühisveevärgist nõuetekohast joogivett saavate inimeste arvu umbes 57 096 inimese võrra 1 084 800 inimeseni, mis on ligi 95% ühisveevärgist joogivett saavate tarbijate osakaal,“ täpsustas Pentus-Rosimannus. 

Uue metsaseaduse jõustumisel muutub kogu inventeeritud Eesti mets kõigile elektrooniliselt jälgitavaks. Näiteks saab metsaregistrist muudatuste jõustumise järel vaadata, kus asuvad majandatavad metsad ja millal tuleb metsa uuendama hakata.

2014. aastal investeeritakse riigimetsas olevatesse matka- ja terviseradadesse, loodusharidus- ja puhkevõimalustesse. Tänu matka- ja metsaradadele on Eesti metsade külastatavus tõusnud üle 1,5 miljoni korrani aastas.

Lisaks plaanitakse saastekvoodi müügist saadav raha investeerida biogaasi kasutamisse transpordis, mille pilootprojekt rahastatakse EL rahadega. Saastekvootide müügitulust jätkatakse avalike hoonete renoveerimist ja taastuvenergia väikelahenduste toetamist. Tulevikus kasutatakse kvoodiraha ka üleujutuste ennetamiseks ja leevendamiseks.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700