Toiduainetööstuse hinnatõus tegi joogid 10% kallimaks

Jätkuvalt on keskmisest kiirem hinnatõus olnud toiduainetööstuses, samas enamikes töötleva tööstuse harudes on tootjahinnad aastaga muutunud vähe. Hinnatõusu vedas jookide tootmine, kus toodang kallines aastaga rohkem kui kümnendiku. Keskmisest kiirem hinnatõus iseloomustas ka liha, kala ja piima tootmist.

Euroopa Liidus tervikuna on töötleva tööstuse tootjahinnad püsinud stabiilsena, mida tingib madal  nõudlus. Ka nafta ja metallide hinnad on maailmaturul aastaga langenud või püsinud samal tasemel, mis aitab vähendada hinnasurveid mitmes tööstusharus. Statistikaameti andmetel jäid juulis tootjahinnad samale tasemele juuniga ning aastatagusega võrreldes tõusid tootjahinnad 1,4 protsenti.
Töötlevas tööstuses on tootjahindade tõus kiirem kohalikku toorainet kasutavates sektorites. Toiduainete tööstuses vedas hinnatõusu jookide tootmine, kus toodang kallines aastaga rohkem kui kümnendiku, kuid keskmisest kiirem hinnatõus iseloomustas ka liha, kala ja piima tootmist. Lisaks tõusid hinnad suuremas ulatuses puidutööstuses, kus tootmine kallines aastaga 4,4 protsenti.
Juulis jätkus ekspordi- ja impordihindade langustrend. Aastaga kukkusid hinnad vastavalt 0,6 ja 1,5 protsenti ning selle aasta juunist olid hinnad keskmiselt 0,4 ja 0,6 protsenti väiksemad. Madalamast nõudlusest tingituna ja välisturgudel konkurentsis püsimiseks peavad Eesti eksportöörid oma toodete hindu jätkuvalt langetama. Impordihinnaindeksi langust mõjutas juulis aastases võrdluses endiselt enim nafta maailmaturuhinna kahanemine, ent langustempo on viimastel kuudel pidurdunud, sest juunikuus pöördus nafta hind taas tõusule.
Juulis mõjutasid nii ekspordi- kui ka impordihindade langust enim naftasaadused, mille väljaveohinnad kahanesid aastaga 9 protsenti ja sisseveohinnad 6 protsenti. Oluliselt kiiremini toimus juulis aga ekspordihindade kukkumine metallitootmises 13 protsendi võrra. Teise suurema osatähtsusega  kaubagrupi elektroonikatoodete ekspordihinnad on viimastel kuudel olnud kerges languses, samas nende impordihinnad kahanevad kiiremas tempos. Suurim aastane tõus oli põllumajandussaaduste ekspordihindadel 14 protsendiga. Kui aasta esimese poole kuudel olid ka nende sisseveohinnad varasemast aastast märgatavalt kõrgemad, siis sesoonsusest tingituna pöördusid nad juulis langusse.
Ettevõtjate ootuste põhjal püsib sarnane olukord. Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal eeldas neli viiendikku töötleva tööstuse esindajatest, et müügihinnad püsivad lähikuudel muutumatuna. Hinnatõusu prognoosinud ettevõtteid oli langust ootavatest mõnevõrra rohkem vaid puidu- ja mööblitööstuses, teistes harudes olulisi muutusi ette ei nähta.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad