Majanduse nõrk kasv jätkus

Kui käesoleva aasta esimesel kvartalil aeglustus SKP reaalkasv aasta võrdluses järsult, siis ka teisel kvartalil olulist kasvu kiirenemist ei toimunud. Majandus kasvas aastavõrdluses alla meie ootuste - vaid 1,3% ning kuises võrdluses 0,1%. SKP nominaalkasv (ehk kasv koos hinnamuutusega) aga viimastel kvartalitel esialgsetel hinnangutel oluliselt aeglustunud ei ole. Sellega on kasvanud järsult SKP deflaator, mis kirjeldab majanduses toimunud üldist hinnamuutust. Samas me teame, et tarbijahinna- ning töötleva tööstuse tootjahinnaindeksi kasv on aeglustunud.

Tegevusalade kogulisandväärtus kasvas aastases võrdluses 2%, mis tähendab seda, et neto-tootemaksude, milles peamise osa moodustavad käibemaks ja aktsiisid, panus SKP kasvu oli negatiivne. Nii nagu esimesel kvartalil panustasid majanduskasvu enim töötlev tööstus ja sisekaubandus ning kasvu vähendas enim veonduse ja laonduse tegevusala lisandväärtuse vähenemine. Ehituse nominaalkasv oli küll positiivne, kuid kuna ehitushinnad on käesoleval aastal kasvanud, jäi ehituse reaalkasv teisel kvartalil esialgsete hinnangute järgi kergesse langusse (esimesel kvartalil langes ehitus 8%).

Positiivne on see, et töötleva tööstuse lisandväärtuse kasv toetub olulisel määral ekspordile. Töötleva tööstuse toodangust müüdi välisturule 71%. Jätkuvalt panustavad nii töötleva tööstuse lisandväärtuse, kui ka kaupade ekspordi kasvu elektroonika ja optikaseadmed. Viimasel kolmel kvartalil on elektroonika ja optikaseadmete tegevusala lisandväärtuse panus SKP kasvu olnud  0,6 protsendipunkti. Töötleva tööstuse tootlikkus on viimastel kvartalitel tasapisi paranenud ning koos sellega on aeglustunud ka tööjõu ühikukulu kasv. See on omakorda parandanud võimalusi töötleva tööstuse ettevõtete kulupõhise konkurentsivõime paranemiseks.

Hulgi- ja jaekaubanduse tegevusala lisandväärtuse kasv on üsna tugevas korrelatsioonis eratarbimise kasvuga. Esimesel kvartal kasvas eratarbimine 3,6%. Kaubanduse tegevusala kasv näitab esialgsete arvestuste järgi, et teisel kvartalil eratarbimise mõõdukas kasv jätkus.

Finantssektori arvestusteks kasutatavad pankade netointressitulud olid nominaalarvestuses neljandat kvartalit järjest languses, kuid teenustasutulude kasv kiirenes oluliselt. Arvestades meie peamiste kaubanduspartnerite jätkuvalt nõrka nõudlust, on Eesti kaupade eksport kasvanud käesoleva aasta esimesel poolaastal tublisti, esimesel kvartalil 7,7% ja kiirhinnangu järgi teisel 8%. Samas on kasvu tehniliselt ülespoole kergitanud rahvamajanduse arvestustesse tehtav eelmise aastaga võrreldes väiksem korrektsioon kütustega. Samuti tuleb arvestada elektroonikaseadmete ekspordi suurt mõju. Kui esimesel kvartalil ületas kaupade ekspordi kasv importi, siis teisel teisel kvartalil oli vastupidi. Seega võib eeldada, et teisel kvartalil netoekspordi panus SKP kasvu vähenes.

Eurotsooni ostujuhtide koondindeks (PMI) on mitmendat kuud järjest tõusnud. Töötleva tööstuse PMI kerkis juulis üle 50, ning jõudis viimase 2 aasta kõrgema tasemeni, mis annab märku euroala majandusväljavaadete paranemisest. Samas on Venemaa majanduskasvu oluliselt allapoole ning Soome majanduslanguse prognoosi veelgi negatiivsemaks korrigeeritud.
Kuigi me ootame aasta teisel poolel majanduskasvu kiirenemist, jääb käesoleva aasta majanduskasv oluliselt väiksemaks aprillis prognoositust.

Osale arutelus

  • Tõnu Mertsina, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad