Vahistati kütuseärikatest käibemaksupetturid

Maksu- ja tolliameti (MTA) uurimisosakonna ametnikud korraldasid juuli lõpus kriminaalmenetluse käigus üheaegselt 17 läbiotsimist ja pidasid maksukuriteos kahtlustatavatena kinni seitse inimest, kellest kaks on tänaseks vahistatud.

Kinnipeetuid kahtlustatakse kaheksa miljoni euro käibemaksu tahtlikus tasumata jätmises 2012. aasta aprillist kuni 2013. aasta juulini. Maksupettus seisnes selles, et fiktiivsete ostutehingutega vähendati kütuste müügist tekkinud käibemaksukohustust. Peamiselt kajastati fiktiivsetel arvetel erinevate metallide, sealhulgas väärismetallide, ostutehinguid. Pettuse toimepanemiseks kasutati ettevõtteid, millel oli majandustegevuse registris kütuse müügi ja tarbimisse lubamise registreering.

Need ettevõtted soetasid dokumentide kohaselt aktsiisilaost kütust ja toimetasid kütuse aktsiisilaost välja. Selle tegevuse tulemusel tekkis ettevõtetel käibemaksukohustus, mille vähendamiseks organiseeriti uurimisandmeil vääris- ja teiste metallidega seotud näiliste ostu-müügitehingute ahel. Kahtlustuse järgi korraldas maksupettuse vähemalt 12-liikmeline kuritegelik ühendus ja selleks kasutati suurt hulka äriühinguid, mis olid registreeritud nii Eestis kui ka mitmes välisriigis.

Maksu- ja tolliameti uurimisosakonna juhataja Rain Kuus selgitas, et kütusesektor on petturitele atraktiivne suure käibe tõttu, mis võimaldab lühikese aja jooksul teenida suurt kuritegelikku tulu. „Käibemaksupettustega on seotud lai rahvusvaheline kuritegelik võrgustik ja neid pannakse toime kõrgel organiseerituse tasemel mistahes valdkonnas, olgu selleks siis suhkur, kütus või midagi muud,“ märkis Kuus.
Põhja ringkonnaprokuröri Martin Tuuliku taotlusel andis Harju maakohus loa vahistada eeluurimise ajaks kaks kuritegeliku ühenduse kahtlustusega isikut, kellest üht kahtlustatakse seejuures kuritegeliku ühenduse juhtimises.

Kriminaalmenetlust juhtiva prokuröri sõnul tingis raskeima tõkendi kasutamise oht, et kahtlustatavad võivad jätkata kuritegude toimepanemist või minna pakku. Kuritegelikku ühendusse kuulumine ja selle juhtimine on esimese astme kuriteod, mille eest kohus saab süüdimõistmisel karistada kuni 15-aastase vangistusega.

2012. aasta käibemaksuauk oli MTA arvestuse kohaselt 220-225 miljonit eurot. Arvutuslik käibemaksukahju kütusesektoris on umbes 4,6 miljonit eurot kuus. Maksuametil on praegu on põhjalikul kontrollimisel 34 kütuse valdkonnas tegutsevat ettevõtet.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad