OECD: Eesti majanduskasv hea aga vajalik ettevaatlikkus

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni kevadine majandusprognoos (OECD Economic Outlook) ennustab Eestile tänavuseks majanduskasvuks 1,5 protsenti ja järgmiseks aastaks 3,6 protsenti. Eesti majanduskasv on 2013. ja 2014. aastal suurem kui OECD keskmine ja märkimisväärselt tugevam euroala keskmisest.

Eesti majanduskasvu veab tugev sisenõudlus, mida toetab töökohtade arvu suurenemine ning kiirenev palgakasv. OECD eeldab, et selle aasta teises pooles välistingimused paranevad ning tööturu olukord jätkab kosumist. Samas avaldab töökohtade kiirele tekkele järjest enam mõju sobivate oskustega inimeste leidmine, palgatõususurve ning vananev rahvastik. Hinnatõus jätkab aeglustumist, kuid püsib kõrgemal kui eurotsooni keskmine – 3,4 protsenti tänavu ning 2,9 protsenti 2014. aastal.

OECD kinnitusel on Eesti rahandus tugevatel alustel, kuid soovitab valitsusel jätkata eelarveraamistiku tugevdamisega – võtta kasutusele mitmeaastased eelarve kululaed ning luua eelarvepoliitka rakendamist hindav sõltumatu nõukogu. Lisaks on OECD hinnangul vaja tugevdada aktiivseid tööturumeetmeid ja elukestvat õpet soodustavaid poliitikaid ning tegeleda madalapalgaliste maksukoormuse vähendamisega.

OECD majanduskasvu hinnang selle aasta kohta on oluliselt madalam kui erasektori prognoosid ning jääb alla ka rahandusministeeriumi seni konservatiivseimaks olnud ootustele. OECD majandusprognoos on ettevaatlik seoses esmasel hinnangul oodatust tagasihoidlikuma kasvuga esimeses kvartalis, samas jääb majanduskasvu aeglustumine nende hinnangul siiski ajutiseks ning 3-4-protsendine kasv taastub peagi. Rahandusministeerium vaatab oma prognoosi üle tavapäraselt augustis, kui on rohkem ja detailsemaid andmeid selle aasta kohta. Mitmete näitajate põhjal ei ole praegu põhjust prognoosis olulisi muudatusi teha.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad