Andris Jegers: Kuus kuldset reeglit pettuste vastu

KPMG Eesti juht Andris Jeger ütles online-intervjuus, et ettevõttes aitab pettusi avastada toimiv sisekontrollisüsteemi. Jegers toob kõige tõhusamate vahenditena pettuste vastu välja 6 kuldset reeglit.

1) Organisatsioonikultuuri loomine, kus pettused on taunitavad.
Pettuste edukaks ennetamiseks peaksid töötajad aru saama, millised teod tööandja jaoks pettuse moodustavad ning mis on nende tegude tagajärjed toimepanijale ja organisatsioonile tervikuna. Kui firma vara oma tarbeks kasutamine, samuti näiteks altkäemaksu võtmine ja andmine on organisatsioonis avalikult taunitavad teod, millele järgneb töölepingu lõpetamine, väheneb selliste tegude toimepanemise tõenäosus tunduvalt.

2) Pettuste riskianalüüsi teostamine, mis aitab välja selgitada organisatsiooni tundlikud valdkonnad.

3) Ennetav kontroll pettustele tundlikes valdkondades.

4) Ohumärkide teadvustamine ja märkamine.

5) Vihjete kuulamine ja neile reageerimine.
Uuringud on näidanud, et enamus pettusejuhtumeid avastatakse vihjete kaudu. Võiks näiteks luua süsteemi, kus töötajad saaksid pettuste uurijaid (nt siseaudiitorit) pettusejuhtumitest turvaliselt teavitada, ilma et peaksid kartma vastuaktsioone. Selleks võib kasutada kas ettevõttesisest või mõne muu teenusepakkuja anonüümset telefoniliini, eraldi selleks loodud elektronposti aadressi või ka lihtsalt kinnipitseeritud postkasti kohas, kuhu saaks teate jätta, ilma et keegi seda näeks. Sellisest turvalisest vihjeliinist tuleks aktiivselt teavitada kogu ettevõtet.

6) Sõltumatu uurimine.
Iga juhtumit, kus on väidetavalt tegu pettusega, tuleks eraldi hinnata ja otsustada, kas on mõtet seda põhjalikumalt uurida. Uurija ei tohiks olla seotud osakonna või valdkonnaga, kus reeglite rikkumine on väidetavalt toimunud. Võiks mõelda ettevõttevälise spetsialisti kaasamisele, eriti kui väärteos kahtlustatakse tippjuhtkonda.

Online-intervjuu terviktekst kõigi küsimuste ja vastustega nähtav SIIT.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

Uudised

Tööriistad