Ametiühingud: spetsialistide sissetoomine tõstab kohalike palku

Ametiühingute keskliit toetab välismaalaste seaduse muudatust, mis lihtsustab tippspetsialistide Eestisse toomist, sest see aitab tõsta ka kohalike palku.

"Välismaiste tippspetsialistide kaasamine aitab Eestil liikuda taibukama ja tootvama majanduse suunas, mistõttu sellel on positiivne mõju ka siinsete tavatöötajate palkadele," põhjendab ametiühingute juht Peep Peterson.

Ametiühingud juhivad siiski tähelepanu, et võimekad talendid on Eestiski olemas – neid tuleks märgata ja nende arengusse piisavalt panustada.

"Ka meie inimesed kõlbaksid tippspetsialistideks ja me vajame, et kogu kohalik tööjõud kunagi samale tasemele areneks," lisas Peterson. "Oli näiteks aeg, kus kõik keerukamad protseduurid lennukihoolduses tehti Skandinaavia võõrtööjõu poolt. Tänaseks on meie oma spetsialistid saanud piisavalt koolitust ja saavad kõigi töödega suurepäraselt hakkama. Tulemuseks on nii tööviljakuse kui lennumehaanikute palgataseme oluline tõus," selgitas ta.

Samas on ametiühingud jätkuvalt vastu tööturu avamisele odavale lihttööjõule. "See ei anna majandusele hetkel midagi juurde, pigem võib see tööviljakuse kasvu isegi pidurdada ja kohalikke palku langetada," märkis Peterson. "Tuleksime teema juurde tagasi tingimusel, et lihttööjõudu vajavad sektorid sõlmivad enne üleriigilise palgaleppe, mis sätestab ka meetmed tööviljakuse ja palgataseme üldiseks tõusuks."

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo, majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi ning siseminister Ken-Marti Vaheri algatatud välismaalaste seaduse muudatused lihtsustavad ja kiirendavad oluliselt elamisloa taotlemist töötamiseks tippspetsialistina, ettevõtluseks või õppimiseks. Tingimused lihtsustuvad ka asjaosaliste pereliikmetele. Sissetoodud spetsialistidele tuleb maksta keskmisest kõrgemat palka.

Tippspetsialistide sissetoomise vajadust on kinnitanud ka mitmed majandusanalüütikud.

24. mail toimuv Äripäeva tööõiguse aastakonverents annab ülevaate välistööjõu ja renditööjõu kasutamise hetkeseisust, võimalustest ja probleemidest. Lisaks sellele saavad osalejad teada, mida peaks tööandjad silmas pidama erinevate rahvuste koostöötamisel. 

Osale arutelus

  • Indrek Kald, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad