Mida teada rahvusvahelistest tarneklauslitest?

Rahvusvahelise kaubamüügi puhul võib põhjalike lepingute sõlmimine olla keeruline, mõjutatud lepingupoolte väga erinevatest õigus- ja kultuuriruumidest. Üks rakendatavaid piiriüleseid õigusinstituute on rahvusvahelised tarneklauslid Incoterms, mis reguleerivad rahvusvahelist kaubatransporti.

Nii on piiriülese kaubavahetuse tarbeks vältimatult vajalik ka piiriülese õiguse kohaldamine. Teataval määral kujutab seda endast Euroopa Liidu õigus ning erinevate institutsioonide välja töötatud mudelseadused PECL, PICC ja CFR, mille kohaldamine toimub poolte kokkuleppel. Üks rakendatavaid piiriüleseid õigusinstituute on rahvusvahelised tarneklauslid Incoterms, mis reguleerivad rahvusvahelist kaubatransporti.

Incoterms on loodud Rahvusvahelise Kaubanduskoja (ICC) poolt ühtlustamaks rahvusvahelisi kaubandustavasid. Incoterms koosneb kolmetähelistest (EXW, FCA, DDP jne) tarneklauslitest või reeglitest, millest igaüks tähistab üldlevinud kaubandustava. Seega on iga tarneklausel, mis koosneb vaid kolmest tähest, justkui omaette tüüpleping, mis reguleerib müügilepingu olulisi tingimusi. Täna kehtivad Incoterms 2010 reeglid, mis on järjekorras kaheksandad ning sätestavad 11 erinevat reeglit.

Regulatsiooni eesmärk on vähendada arusaamatusi ja ebaselgust, mis võib tuleneda keeruliste lepingutingimuste kasutamisest piiriüleses kaubavahetuses. Incotermsi eelis on lihtsus, igal tarneklauslil on oma väga konkreetne tähendus, mis on sõltumatu ühe või teise lepingupoole siseriiklikust õigusest ja selle rakendamispraktikast. Incoterms ei saa automaatselt lepingu osaks, vaid vastav kokkulepe selle kohaldamiseks peab sisalduma lepingu tekstis. Samas võivadki Incoterms kolm tähte kujutada endast lepingu põhitingimusi kauba määratluse ja hinna kõrval.

Incoterms reguleerib kauba üleandmise viisi ja hetke ning poolte kohustusi selle juures. Ka määrab ta ära kauba hävimise ja kahjustumise riisiko ülemineku ning poolte kohustused kauba transportimisel ja selle eest tasumisel. Incotermsiga saab reguleerida tollimaksude ja maksude tasumist ning kaupade kindlustamise kohustuse jaotuse poolte vahel.

Tähelepanu tuleb pöörata, et Incoterms rakendub vaid müügilepingutele ning seda ei ole võimalik kohaldada muudele lepingutüüpidele, sealhulgas teenuste osutamise lepingutele. Incoterms ei reguleeri ka nõudeid kaupadele, kaupade eest maksmist ega poolte vastutust lepingutingimuste järgimise eest. Seetõttu tuleb silmas pidada, et Incoterms kasutusala on piiratud oma reguleerimisvaldkonnaga ning muudes küsimustes tuleb pooltel saavutada eraldi kokkulepped, millele siis kohaldub vastavalt kas poolte poolt kokku lepitud õigus või lepingu täitmise koha õiguskord. Arvestada tuleb, et lepingu täitmise kohaks müügilepingute puhul on sageli kauba üleandmise koht ning seetõttu võib lepingule kui tervikule kohaldatav õigus kaudselt tuleneda just Incoterms tarneklauslitest.

Incoterms tarneklauslid on oluline ja tõhus tööriist, mis lihtsustab oluliselt rahvusvahelist kaubakäivet ning muudab selle kõige osapoolte jaoks lihtsamaks ja selgemaks. Õigesti valitud tarneklausel aitab vältida ebavajalikke vaidlusi ning võimaldab pooltel keskenduda enda põhitegevusele.

Osale arutelus

  • Tambet Laasik, Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad