Euroopa Komisjon sai loa hinnata liikmesriigi eelarvet

Teisipäeval hääletasid saadikud EL majandusjuhtimise "kakspaki" üle, mis annab Euroopa Komisjonile voli eurotsooni liikmesriikide eelarved läbi vaadata. Lisaks sellele määravad uued reeglid ka selged protseduurid finantsraskustes riikidele.

Saadikud eesotsas raportööride Jean-Paul Gauzes'iga (EPP, FR) ja Elisa Ferreira'ga (S&D, PT) ei muutnud radikaalselt õigusakti algseid eesmärke, kuid nad lisasid mitmeid sätteid selleks, et kindlustada  majanduskasvu ja töökohti. Samuti lisati ettepanekusse mitmeid sätteid, et tagada suurem läbipaistvus ja vastutus.

Majanduskasv, mitte ainult eelarve konsolideerimine
Parlamendi muudatused tagavad selle, et uued seadused tagaksid majanduskasvu. Näiteks Euroopa Komisjoni  riigipõhise eelarve hindamised peaksid olema arusaadavamad  kindlustamaks, et eelarvekärpeid ei tehta kasvupotentsiaaliga investeeringute arvelt. Saadikud hääletasid ettepanekute poolt, mis tagaksid, et finantsraskustes riigid, kes peavad tegema mahukaid kärpeid, ei seaks ohtu investeeringuid haridusse ja tervishoidu. Oluliseks peeti ajakavade paindlikkust riikidele kes eriolukordades või tõsises majanduslanguses peavad eelarvepuudujääki vähendama.

Komisjoni suurenenud volitusi jälgitakse liikmesriikide ja Euroopa Parlamendi poolt, et tagada parem vastutus ja legitiimsus. Näiteks Komisjoni volitused kehtestada  lisanõudeid aruandluse kohta vaadatakse iga kolme aasta tagant üle ning Euroopa Parlament või nõukogu võivad volituste delegeerimise igal ajal tagasi võtta.
Ka nn "Troika" (Euroopa Komisjon, EKP ja IMF) töö riikide majandusreformide järelvalve osas on oluline, tagades nii läbipaistvust kui ka demokraatlikku vastutust.

Võlalunastamisfond, euroala võlakirjad ja investeeringud infrastruktuuri
Kokkuleppe viimane osa  tõstatab küsimuse võlalunastamisfondi kohta. Liikmesriikidega saavutatud kompromissi kohaselt peab Komisjon looma ekspertgrupi, kes viiks läbi süvendatud analüüsi võimalike riskide, nõudmiste ja tõkete kohta.

Järgmised sammud
Kokkuleppe peab veel ametlikult heaks kiitma nõukogu. Reeglid peaksid rakenduma eurotsooni riikidele järgmiseks eelarveperioodiks ehk 2014. aasta eelarvete puhul.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad