Tsahkna: vanemapension hoiab emal ära pensionilanguse

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Margus Tsahkna sõnul rakendus sellest aastast lapsevanema pensionilanguse ärahoidmiseks vanemapension ja last kasvatanud ema või isa saab iga lapse kasvatamise eest täiendavat pensionit.

SEB teatas, et naiste pension on väiksem kui meestel. Ühe põhjusena nimetati asjaolu, et Eesti naised kaotavad suuresti pensioni I samba arvelt, kuna lastega kodus oldud aeg vähendab tööstaaži, mis on aluseks riikliku pensioni suuruse arvutamisel.

„Kuni käesoleva aastani oli probleemi selles, et väikelast kasvatava vanema tööelust kõrvale jäämine avaldas negatiivset mõju vanema tulevase pensioni suurusele. Sellest aastast ebaõiglus, kus last kasvatanud vanem sai pensionieas selle tõttu väiksemat pensionit, kadus. Tööturult eemal oldud aeg kompenseeritakse vanemale riigi poolt, makstes täiendavat pensionit iga ülesse kasvatatud lapse eest,“ ütles Tsahkna.

Tsahkna sõnul rakendub vanemapension kahes etapis. „Alates 2013. aastast sündinud lapse eest hakkab riik maksma vanema teise pensionisambasse kuni lapse 3-aastaseks saamiseni täiendavat kogumispensioni 4 protsendilist sissemakset keskmiselt töötasult. Vahemikus 1980-2012 sündinud lapse eest aga lisandub sellest aastast pensionile kahe aastahinde suurune pensionilisa,“ selgitas Tsahkna.

Teises etapis hakatakse 2015. aastal maksma täiendavat ühe aastahinde suurust pensionilisa kõikide enne 2013. aastat sündinud laste eest veel lisaks. Seega, enne 2013. aastat sündinud lapse puhul saab aastas lisapensionit 184,8 eurot, kahe lapse puhul 369,6 eurot, kolme lapse puhul aga 554,4 eurot.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad