Uuest aastast saab arestitud vara müüa E-oksjonil

Aasta algusest jõustuvad seadusemuudatused, mis lubavad kohtutäituritel arestitud vara müüa e-oksjonikeskkonnas. Seadus sõnastab elektroonilisele ostu-müügikeskkonnale esitatavad nõuded ja lihtsustab ostuhuvilise jaoks oksjonil osalemise korda.

„Seadusemuudatuste eesmärk on muuta oksjonite korraldamine selgemaks ning ostjatele mugavamaks ja käepärasemaks. Kuivõrd muutused on suures osas suunatud just kasutusmugavusele ja lihtsusele, suurendab see kindlasti ka ostjate hulka ning see võimaldab täituril saada müüdavate asjade eest suuremat hinda,“ sõnas justiitsminister Hanno Pevkur.

Seaduse jõustumisel muudetakse kohtutäiturite poolt vara müümiseks kasutatav oksjonikeskkond täiturile hõlpsamini kasutatavaks ning seal ostu sooritavale inimesele käepärasemaks. Täna peab täitur korraldama ka väiksemate asjade puhul, nagu näiteks mobiiltelefonide, televiisorite või sülearvutite müügiks oksjoni oma büroos. Selline müügikorraldus ei anna aga head ülevaadet toimuvast ning on ebamugav ostjale, kes peab ostusoovi korral kohale sõitma, olemata sealjuures kindel, et oksjoni võidab.

Seadusega muudetakse ka oksjonite läbiviimise korda, näiteks oksjoni pikkuse määramist ning seda, kui kaua peab olema võimalus senist parimat pakkumist üle pakkuda. Ka tagatisraha ja ostuhinna tasumine saab selged raamid ning tähelepanu on pööratud ka esindaja kaudu oksjonil osalemise võimalustele. Kuna tegemist on e-lahendusega, siis on reguleeritud ka käitumine oksjoni jooksul tekkinud tehniliste tõrgete korral.

Hiljemalt 2016. aastal tuleb e-oksjonikeskkonnas kasutusele võtta pangalingi teenus, mida kasutades saab väikese väärtusega vallasasjade e-oksjonile registreeruda ka enampakkumise toimumise kestel, mis elavdab eeldatavasti just vallasasjade müüki.

Teine suurem muudatus puudutab Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Kojale avalik-õiguslikke nõuete edastamist, mida praegu tehakse e-posti kaudu. See on ebamugav, aeganõudev ja läbipaistmatu, see tähendab, et nõudeid ei ole võimalik täna jagada võrdselt ei arvuliselt, sissenõudjate järgi ega nõuete sisu järgi. Kuna nõuete kogumise ja jagamise töö maht on olnud jätkuvalt suur, on kohtutäiturite ja pankrotihaldurite koda alustanud juba justiitsministeeriumiga koostöös neid probleeme lahendava elektroonilise tööriista loomisega.

Lisaks kirjeldatud muudatustele toob eelnõu kaasa ka väiksemaid muutusi. Näiteks võimaluse ilma sissenõudja või võlgniku avalduseta müüa vallasasju, mille väärtus ei ületa 100 eurot või korraldada nende müümine mõne müüja kaudu, näiteks komisjonikaupluse kaudu.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad