99% Eesti ettevõtetel väheneb aruandemaht

Euroopa Liidu uus raamatupidamisedirektiivi eelnõu, mis töötati välja aastal 2011, tahetakse vastu võtta 2012. aasta lõpuks. Eelnõu kehtestab uued nõuded vastavalt ettevõtte suurusele.

Audiitorbüroo PwC tänasel Maksukonverentsil tõi PwC juhatuse esimees Ago Vilu välja suuremad muudatused seoses uue raamatupidamisdirektiiviga. Ettevõtted jagunevad eelnõu järgi neljaks:
mikroettevõte - varade suurus jääb 0,35 mln , käive 0,7 mln eurot ja töötajaid kuni 10;
väikeettevõte – varad 5 (4) mln, käive 10 (8) mln, töötajaid kuni 50;
keskmine ettevõte – varad 20 mln, käive 40 mln, töötajaid kuni 250;
suurettevõte – varad > 20 mln, käive > 40 mln, töötajaid > 250.

Eelnõu järgi mikro- ja väikeettevõtted konsolideerimise ja auditeerimisega tegelema ei pea. Liikmeriikidel jääb õigus kehtestada aruandluses lisanõudeid keskmistele ja suurtele ettevõtetele. Mikro- ja väikeettevõtetele liikmeriigid lisatingimusi aruannete lisadena esitada ei saa.

Kas see tee Eestile sobib, ei oska Ago Vilu täna veel öelda, sest 99% ettevõtteid jääb Eestis mikro- ja väikeetevõtete määratluse alla. Kas nii jääbki, et mikro- ja väikeettevõtted auditeerimise kohustusest  vabaks jäävad, on täna veel selguseta. Auditeerimisteenuse turul tekitaks muudatus kindlasti turu ümberjaotumist, sest Vilu arvamusel on auditeerimisekohustusega Eesti ettevõtteid tuhatkond. Praegu on Eestis umbes 400 audiitorit.

Eelnõu ühe versioonina jääks liikmesriikidele õigus siiski ka auditeerimise lisanõue väikeettevõtetele esitada. Igatahes, lobistid teevad tööd, sest kaalul on nii mõndagi.

Direktiivi jõustumise tähtaeg on planeeritud aastale 2014, aga asjatundjad on arvamusel, et tähtaeg lükatakse siiski edasi.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad