99% Eesti ettevõtetel väheneb aruandemaht

Euroopa Liidu uus raamatupidamisedirektiivi eelnõu, mis töötati välja aastal 2011, tahetakse vastu võtta 2012. aasta lõpuks. Eelnõu kehtestab uued nõuded vastavalt ettevõtte suurusele.

Audiitorbüroo PwC tänasel Maksukonverentsil tõi PwC juhatuse esimees Ago Vilu välja suuremad muudatused seoses uue raamatupidamisdirektiiviga. Ettevõtted jagunevad eelnõu järgi neljaks:
mikroettevõte - varade suurus jääb 0,35 mln , käive 0,7 mln eurot ja töötajaid kuni 10;
väikeettevõte – varad 5 (4) mln, käive 10 (8) mln, töötajaid kuni 50;
keskmine ettevõte – varad 20 mln, käive 40 mln, töötajaid kuni 250;
suurettevõte – varad > 20 mln, käive > 40 mln, töötajaid > 250.

Eelnõu järgi mikro- ja väikeettevõtted konsolideerimise ja auditeerimisega tegelema ei pea. Liikmeriikidel jääb õigus kehtestada aruandluses lisanõudeid keskmistele ja suurtele ettevõtetele. Mikro- ja väikeettevõtetele liikmeriigid lisatingimusi aruannete lisadena esitada ei saa.

Kas see tee Eestile sobib, ei oska Ago Vilu täna veel öelda, sest 99% ettevõtteid jääb Eestis mikro- ja väikeetevõtete määratluse alla. Kas nii jääbki, et mikro- ja väikeettevõtted auditeerimise kohustusest  vabaks jäävad, on täna veel selguseta. Auditeerimisteenuse turul tekitaks muudatus kindlasti turu ümberjaotumist, sest Vilu arvamusel on auditeerimisekohustusega Eesti ettevõtteid tuhatkond. Praegu on Eestis umbes 400 audiitorit.

Eelnõu ühe versioonina jääks liikmesriikidele õigus siiski ka auditeerimise lisanõue väikeettevõtetele esitada. Igatahes, lobistid teevad tööd, sest kaalul on nii mõndagi.

Direktiivi jõustumise tähtaeg on planeeritud aastale 2014, aga asjatundjad on arvamusel, et tähtaeg lükatakse siiski edasi.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Valdkonna tööpakkumised

LeapIN Business Services is looking for an ACCOUNTANT

LeapIN Business Services OÜ

20. aprill 2018

SOCAR Trading otsib PEARAAMATUPIDAJAID

Manpower OÜ

25. märts 2018

Uudised

Tööriistad