2013 saavad riigiasutused uue siseauditi üldeeskirja

Valitsus saatiseelmisel nädalal Riigikokku lugemisele  Rahandusministeeriumis valminud täidesaatva riigivõimu asutuse siseauditeerimise üldeeskirja. Üldeeskirja eesmärk on sätestada täidesaatva riigivõimu asutuste siseauditeerimise juhtimise ja korraldamise põhimõtted, siseauditeerimise kvaliteedi tagamise programmi rakendamine ning siseauditi üksuse tegevuse aruandluse kord.

Üldeeskirja kohaldatakse ministeeriumidele, nende valitsemisalas olevate valitsusasutustele ja valitsusasutuse hallatavatele riigiasutustele. Eelnõu kohaselt juhib siseauditeerimise korraldamist siseauditi juht ning siseauditeerimise aluseks on siseauditeerimise siseeeskiri.

Üldeeskirjas kirjeldatakse, millised on siseauditi juhi ülesanded siseauditi üksuse tööks vajalike eelarvevahendite planeerimisel, kuidas kujuneb siseauditi üksuse tööplaan, millised on nõuded tööde dokumenteerimisele ja seirele. Siseauditeerimise kvaliteedi tagamiseks koostatakse igas organisatsioonis siseauditi üksuse kvaliteediprogramm ning teostatakse perioodilist sise- ja välishindamist.

Üldeeskirja kehtestamisega viiakse siseaudiitori kutsetegevuse korraldamine täidesaatva riigivõimu asutustes uuele kvaliteedile, olulisemad muutused on järgmised:
1) täpsustatakse siseauditi üksuse töö korraldamise ja juhtimisega seotud erinevate juhtimistasandite ülesandeid, et tugevdada suhtlust erinevate juhtimistasandite ja siseauditi juhi vahel, eesmärgiga võimaldada siseauditi üksusel oma ülesandeid ja kohustusi audiitortegevuse seaduse § 70 lõike 2 alusel kehtestatud standardite (edaspidi standardid) põhimõtete kohaselt täita;

2) siseauditi üksuse tegevuse planeerimine viiakse kooskõlla riigieelarve koostamise protsessiga, kusjuures üksuse töö planeerimine seostatakse kinnitatud eelarvega ning järgmiste perioodide tegevusplaani ja eelarve taotlusega tagamaks siseauditi ressursside optimaalset kasutust;

3) korrastatakse siseauditi üksuse aasta tööplaani koostamise ja kinnitamisega seonduv, et tagada tööplaani riskidepõhisus ning tippjuhtkonna ja kõrgema juhtorgani ootustega arvestamine organisatsiooni valitsemise, riskijuhtimise ja sisekontrollisüsteemide hindamiseks vajalike siseauditeerimise tööde ulatuse osas, tagamaks optimaalset auditiga kaetust;

4) süstematiseeritakse kindlustandva töö tulemustega tegelemise seire teostamine ja tulemustest teavitamine;

5) sätestatakse siseauditi üksuse kvaliteedihindamise regulatsioon sealhulgas hindamise metoodika;

6) korrastatakse siseauditi üksuse tegevusaruandlusega ning sisekontrollisüsteemi rakendamise ja tulemuslikkuse hindamisega seonduv;

7) ajakohastatakse kehtiva määruse reguleerimisala.

Senine üldeeskiri tunnistatakse kehtetuks, sest kavandatavate muudatuste maht on suur ja mitmed seni üldeeskirjas kajastatud teemad on kaetud teiste õigusaktidega. Määrus jõustub üldises korras ja organisatsioonid viivad oma tegevuse määruse nõuetega kooskõlla hiljemalt 1. juuliks 2013.

Täidesaatva riigivõimu asutuse siseauditeerimise üldeeskirja seletuskirja tekst on SIIN

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad