Kohtu ette saadeti 14 maksukuritegudes süüdistavat

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas 14 inimesele ja kolmele ettevõttele süüdistuse maksukuritegudes, millega tekitati riigile aastail 2006–2007 üle 22 miljoni krooni kahju.

Süüdistuse järgi asutas Hardi (41) maksupettuste toimepanemiseks kuritegeliku ühenduse, kuhu kuulusid ka Veiko (41), Monika (38) ja Liis (32). Eeluurimisel kogutud andmetel aitas see ühendus 2006. aasta jaanuarist kuni 2007. aasta novembrini kaasa valeandmete esitamisele 12 ettevõtte maksudeklaratsioonides, mille tulemusena jäi riigile laekumata kokku 22,45 miljonit krooni ehk 1,43 miljonit eurot käibe-, tulu- ja sotsiaalmaksu.

Süüdistuses kirjeldatud skeemi alusel asutas Hardi koos Monika, Veiko ja Liisiga maksupettuste toimepanemiseks 12 varifirmat ehk n-ö arveveskit, millel puudus reaalne majandustegevus. Hardi korraldusel koostasid Liis, Monika ja Veiko varifirmade nimelt fiktiivseid arveid ja muid maksuarvestuseks vajalike dokumente, mis edastati Romani (38), Igori (57) ja Urmase (41) vahendusel maksude tasumist vältida soovivatele ettevõtetele, mida oli samuti kokku 12. Enamik neist tegutses ehitus-, remondi- ja metallitoodete valdkonnas.

Selleks, et näidata tehingute toimumist, kandsid need ettevõtted fiktiivsete arvete alusel raha varifirmade pangakontodele. Süüdistuse andmeil võtsid Hardi, Monika, Veiko ja Liis seejärel raha pangakontodelt sularahana välja ja tagastasid selle ülekande teinud ettevõtetele, saades tasu 3,75-6% tehingu summast. Vaheltkasu jagasid nad omavahel.

Kohtueelse uurimise lõppedes esitas prokuratuur Hardile süüdistuse kuritegeliku ühenduse organiseerimises, kaasaaitamises maksude maksmisest kõrvalehoidmisele suures ulatuses ja dokumendi võltsimises.

Süüdistuse maksude maksmisest kõrvalehoidmises suures ulatuses said n-ö arveveskite teenuseid kasutanud ettevõtete juhatuse liikmed Gennadi (40), Dmitri (33), Sergei (55), Andrei (31), Jekaterina (28) ja Aivar (46). Sama süüdistuse said juriidiliste isikutena ka praeguseks pankrotistunud osaühingud Granteks Ehitus, Bekon ja Bergossi. Ülejäänud üheksast ettevõttest kaks on kohus juba maksudeklaratsioonis valeandmete esitamises süüdi mõistnud, nelja ettevõtte ja nende juhtide osas lõpetas prokuratuur kriminaalmenetluse otstarbekuse põhimõttel ja kolm äriühingut on likvideeritud, kuid nende juhid peavad kohtu ette astuma.

Süüdistus kaasaaitamises maksude maksmisest kõrvalehoidmisele suures ulatuses esitati Monikale, Veikole, Liisile, Romanile, Urmasele, Igorile, Gennadile ja Jekaterina isale Vassilile (55). Lisaks süüdistatakse Monikat ja Veikot kuritegelikku ühendusse kuulumises; Monikat, Veikot ja Liisi dokumendi võltsimises ning Vassilit tulirelva ebaseaduslikus käitlemises.

Kriminaalasja kohtueelse menetluse viis läbi maksu- ja tolliameti uurimisosakond ja seda ta juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad