Jurist vastab: Werolis teatati koondamisest õigeaegselt?

Werolis teatati koondamisest õigeaegselt?

Vastas: Tööinspektsiooni Lõuna inspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel

Töölepingute erakorralisel ülesütlemisel majanduslikest põhjustest tulenevalt – üldarusaadavalt siis koondamise tõttu – tuleb järgida etteteatamise tähtaegu, mis on seda pikemad, mida kauem töötaja selles ettevõttes on töötanud. Etteteatamistähtaja olulisus töötaja jaoks seisneb eelkõige teadmises eelseisvast töötajäämisest ja sissetuleku kaotusest ning vajadusest leida uus töökoht. Samuti annab see töötajale vaba aega uue töö otsimiseks ajal, millal ta saab veel töötasu, sest tööandja peab selle aja töötajale võimaldama.

Ülesütlemisavaldus esitatakse vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ja töösuhte lõpetamist peab põhjendama.
Etteteatamistähtajad on sellised (TLS § 97 lg 2 ):
kui töötaja töösuhe tööandja juures on kestnud:
- alla ühe tööaasta – vähemalt 15 kalendripäeva;
- üks kuni viis tööaastat – vähemalt 30 kalendripäeva;
- viis kuni kümme tööaastat – vähemalt 60 kalendripäeva;
- kümme ja enam tööaastat – vähemalt 90 kalendripäeva.

Vahel aga nõuab tööelu kiiret tegutsemist ja töötajad koondatakse nö päevapealt nagu antud juhulgi. Kuna tööandja etteteatamise tähtaegu ei järginud, siis on koondatavatel AS Werol Tehased töötajatel õigus saada hüvitist ulatuses, mida neil oleks olnud õigus saada etteteatamistähtaja järgimisel (TLS § 100 lg 5). Ettevõtte pankrot on välja kuulutatud ja määratud pankrotihaldur. Edasine sõltub ettevõtte rahaliste vahendite olemasolust.

Kui rahaline kate võlanõuete rahuldamiseks puudub, hüvitab töötajatele saamatajäänud töötasud ja hüvitised, sealhulgas ka hüvitise vähem etteteatatud aja eest, töötukassa. Taotluse selleks vormistab pankrotihaldur.

Tööandja maksejõuetuse korral arvestatakse aga töötajale makstava hüvitise suurust saamata jäänud tasude liikide kaupa ja hüvitise summadel on ülempiirid:
saamata palk kuni töötaja 3 kuu töötasu ulatuses;
saamata puhkusetasu kuni töötaja 1 kuu puhkusetasu ulatuses;
töölepingu lõpetamise hüvitist (sh ka vähem etteteatatud aja eest) kuni töötaja 2 kuu töötasu ulatuses.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad