Majanduskasv aeglustus juba eelmise aasta lõpus

Swedbanki makroanalüütik Annika Paabut kommenteeris Statistikaameti 10. veebruaril  avaldatud (esialgsetel) andmeid, kus Eesti majanduskasv kahanes eelmise aasta viimasel kvartalil III kvartaliga võrreldes 0,8% (aastakasv IV kvartalis 4%). 2011. aasta keskmine majanduskasv on seega 7,5%.

„Lähtudes Statistikaameti pressiteatest panustas lisandväärtuse kasvu esialgsetel andmetel peamiselt ehitussektor. Tööstustoodangu lisandväärtuse kasv  aeglustus ja seda peamiselt välisnõudluse kahanemise tõttu – kui 2010. aasta II pooles ja 2011. aasta esimesel poolel kasvas elektroonikasektori ekspordimüük kiiresti, siis nüüdseks on saavutatud ajalooliselt kõrgeimad ekspordimahud, mistõttu oli oodata tööstussektori lisandväärtuse kasvu aeglustumist. Lisaks mõjutasid elektroonikasektorit ilmselt ka tõrked tarneahelates, mis omakorda olid tingitud ilmastikunähtustest (nt Jaapani katastroof, Tai üleujutused),” selgitas Paabut.
„Lisandväärtuse kasvu mõjutasid omalt poolt ka kaubandus ja info ja side ning põllu- ja metsamajanduse lisandväärtuse tugevad kasvud, ehkki viimaste osa kogutoodangus on üpris tagasihoidlik. Kaubanduse ja ehitussektori lisandväärtuste kasv viitab tugevnevale sisemajandusele – majanduskasv tugineb ootuspäraselt üha enam sisemajanduse arengutele. Ootustest kehvem tulemus on ilmselt tingitud kehvemast tööstustoodangu lisandväärtuse kasvu kahanemisest ning kahanenud energianõudlusest. Energianõudlust mõjutas eelmise aasta viimases kvartalis aga ilm – tavapärasest oluliselt soojemad ilmad aasta viimastel kuudel kahandasid nõudlust energia järele,” hindas Paabut majanduses toimuvaid protsesse.

Tegemist on esialgsete numbritega, mistõttu lõplikke järeldusi nende põhjal veel teha ei tasu. Täpsustatud andmed avaldatakse 12. märtsil.

 

 

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

EUROAPTEEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

04. juuli 2018

VOLVO ESTONIA OÜ otsib RAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. juuni 2018

Uudised

Tööriistad