Kas Euroopal Liidu sinine kaart lihtsustab välismaalase värbamist?

19.06.2011 jõustusid välismaalaste seaduse muudatused. Ühe muudatusena lisandus kolmandate riikide kodanikele täiendav õiguslik alus Eestis töötamiseks – kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides, välja arvatud Taanis, kasutuselolev Euroopa Liidu sinine kaart.Siiski on sellele heale mõttele vaatamata sinise kaardi taotlemine mõnevõrra keerukam, kui võiks eeldada.


Küsimustele vastab advokaadibüroo Tamme Otsmann Ruus Vabamets advokaat Ramil Pärdi

Kas sinise kaardi taotlemine on lihtsam võrreldes tavalise elamisloa taotlemisega?

Lühidalt vastates – ei ole lihtsam. Nimelt on Euroopa Liidu sinise kaardi taotlemine võrreldes nö tavalise elamisloa taotlemise protsessiga hoopis mõnevõrra keerulisem ja aeganõudvam. Ilmselt seetõttu on see asjaosalistele ka vähematraktiivne.
Selleks, et võimalik tulevane töötaja saaks taotleda Euroopa Liidu sinist kaarti, peab tööandja juba enne loa taotlemist töötajaga sõlmima tähtajalise, vähemalt ühe aastase töölepingu. Teine võimalus on töötajale siduva ettepaneku tegemine eesmärgiga töötaja vähemalt üheks aastaks tööle võtta.
Kuna töö- või ametikoht, millele tööandja soovib välismaalast palgata, peab ilmtingimata eeldama kõrgemat kvalifikatsiooni, on enne loa taotlemist vajalik läbida välismaalase kutsekvalifikatsiooni tunnustamise menetlus.

Kas Euroopa Liidu sinine kaart lihtsustab välismaalase värbamist?

Vaatamata eeltoodud mõnevõrra bürokraatlikele nüanssidel on Euroopa Liidu sinisel kaardil siiski ka positiivseid külgi. Nimelt, erinevalt tavalisest elamisloa taotlusest, saab Euroopa Liidus sinise kaardi taotlust esitada Eestis kohapeal kohalikus Kodakondsus- ja Migratsioonibüroo teeninduses. Samuti võib sinise kaardi omanik olla selle kehtivuse ajal lühiajaliselt töötu, ilma et ta elamisloa kehtivus lõppeks. Positiivseks pooleks on ka, et töötaja, kes on sinise kaardi alusel Eestis elanud vähemalt 2 aastat, ei pea teise tööandja juurde tööle asumiseks taotlema uut elamisluba. Kokkuvõtvalt – kuigi esmapilgul võib Euroopa Liidu sinise kaardi taotlemine ning taotluse menetlus tunduda keerukam ja bürokraatlikum, soovitan kõrgelt kvalifitseeritud töötajate puhul seda võimalust siiski julgemalt kasutada.
Sinise kaardi omanikul ei ole vaja töökoha vahetumisel taotleda uut elamisluba. See on eriti oluline olukorras, kus uus tööandja on huvitatud välismaalase kiirest tööleasumisest, mida tavaolukorras takistab elamisloa puudumine. Minu hinnangul pikemas perspektiivis see kindlasti hõlbustab kõrgelt kvalifitseeritud töötajate töötamist Eestis.

Siiski soovitan kindlasti enne piiritaguse töötaja värbamist endale välismaalase töölevõtmisega seonduv menetlus selgeks teha ning vajadusel kindlasti küsida nõu asjatundjatelt. Euroopa Liidu sinise kaardi andmise üldised alused ja põhimõtted on paika pandud vastavasisulises Euroopa Liidu direktiivis.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

Südameapteek otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Pharma Holding OÜ

31. märts 2018

LeapIN Business Services is looking for an ACCOUNTANT

LeapIN Business Services OÜ

20. aprill 2018

Uudised

Tööriistad