Dokumentide säilitamisel uuri pakkuja tausta

Uue arhiiviseaduse vastuvõtmise kontekstis on kerkinud üles küsimus asutuste ja ettevõtete vastutusest oma dokumentide säilitamisel.

Kuivõrd uus arhiiviseadusega sätestatud õigusruum hõlmab vaid neid dokumente, mida kogub avalik arhiiv, on ilmne, et asutuste ja ettevõtete vastutus dokumentide säilitamise eest on kasvanud. Arhiiviseaduse tekst on SIIN
Arhivaaride Ühingu esimehe Margus Maiste sõnul tuleb tähele panna, et paljude dokumendiliikide puhul on Rahvusarhiiv formuleerinud oma hindamisotsused, mis oluliselt kergendavad säilitustähtaja ületanud dokumentide hävitamiseks eraldamist. Raamatupidajaid puudutavad eeskätt hindamisotsus 2. veebruarist 2010 nr 53 „Finantsplaneerimise ja raamatupidamise arvestuse ning varade haldamise ja hoolduse käigus tekkiva teabe hindamine arhiiviväärtuse väljaselgitamiseks“ ning hindamisotsus 5. maist 2011 nr 251 „Töö- ja teenistussuhete ning töötervishoiu ja tööohutuse korraldamise käigus loodava teabe hindamine arhiiviväärtuse väljaselgitamiseks“. „Mõlemale tuginedes on võimalik enamik raamatupidamise ja personalidokumente hävitada lihtsustatud korras, ilma Rahvusarhiiviga eelnevalt kooskõlastamata. Eeskätt puudutab see avalikke ülesandeid täitvaid asutusi, kuid ka neid eraettevõtteid, kelle dokumentide kogumise vastu võib Rahvusarhiiv huvi tunda,” märkis Maiste.
Teine oluline küsimus, mis puudutab eraettevõtjaid, on seotud arhiiviteenuse pakkuja valikuga tingimustes, kus puudub igasugune õiguslik regulatsioon arhiiviteenuse osutamise kohta. Teatavasti on uuest arhiiviseadusest jäetud välja kõik see, mis puudutab arhiiviteenuse osutamist. „Igal juhul tuleks teenusepakkuja valimisel uurida, kas teenusepakkujal on leping kutsetunnistusega arhivaariga. Samuti peaksid arhiivihoidla säilitustingimused vastama arhiivieeskirjas sätestatud nõuetele,” andis Maiste soovitusi. Arhiivihoidlale esitatu nõuded näeb SIIT ja kutsetunnistuse omanike nimekiri on SIIN.

 

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

Südameapteek otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Pharma Holding OÜ

31. märts 2018

LeapIN Business Services is looking for an ACCOUNTANT

LeapIN Business Services OÜ

20. aprill 2018

Uudised

Tööriistad