Dokumentide säilitamisel uuri pakkuja tausta

Uue arhiiviseaduse vastuvõtmise kontekstis on kerkinud üles küsimus asutuste ja ettevõtete vastutusest oma dokumentide säilitamisel.

Kuivõrd uus arhiiviseadusega sätestatud õigusruum hõlmab vaid neid dokumente, mida kogub avalik arhiiv, on ilmne, et asutuste ja ettevõtete vastutus dokumentide säilitamise eest on kasvanud. Arhiiviseaduse tekst on SIIN
Arhivaaride Ühingu esimehe Margus Maiste sõnul tuleb tähele panna, et paljude dokumendiliikide puhul on Rahvusarhiiv formuleerinud oma hindamisotsused, mis oluliselt kergendavad säilitustähtaja ületanud dokumentide hävitamiseks eraldamist. Raamatupidajaid puudutavad eeskätt hindamisotsus 2. veebruarist 2010 nr 53 „Finantsplaneerimise ja raamatupidamise arvestuse ning varade haldamise ja hoolduse käigus tekkiva teabe hindamine arhiiviväärtuse väljaselgitamiseks“ ning hindamisotsus 5. maist 2011 nr 251 „Töö- ja teenistussuhete ning töötervishoiu ja tööohutuse korraldamise käigus loodava teabe hindamine arhiiviväärtuse väljaselgitamiseks“. „Mõlemale tuginedes on võimalik enamik raamatupidamise ja personalidokumente hävitada lihtsustatud korras, ilma Rahvusarhiiviga eelnevalt kooskõlastamata. Eeskätt puudutab see avalikke ülesandeid täitvaid asutusi, kuid ka neid eraettevõtteid, kelle dokumentide kogumise vastu võib Rahvusarhiiv huvi tunda,” märkis Maiste.
Teine oluline küsimus, mis puudutab eraettevõtjaid, on seotud arhiiviteenuse pakkuja valikuga tingimustes, kus puudub igasugune õiguslik regulatsioon arhiiviteenuse osutamise kohta. Teatavasti on uuest arhiiviseadusest jäetud välja kõik see, mis puudutab arhiiviteenuse osutamist. „Igal juhul tuleks teenusepakkuja valimisel uurida, kas teenusepakkujal on leping kutsetunnistusega arhivaariga. Samuti peaksid arhiivihoidla säilitustingimused vastama arhiivieeskirjas sätestatud nõuetele,” andis Maiste soovitusi. Arhiivihoidlale esitatu nõuded näeb SIIT ja kutsetunnistuse omanike nimekiri on SIIN.

 

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad