Stipendiumide maksustamisest

Meedias kajastust leidnud sportlastele makstavad stipendiumid on tekitanud küsimuse, kas seda võib teha maksuvabalt või mitte. Järgnevalt selgitab maksuhaldur, millal ja kellele on lubatud maksuvaba stipendiumi maksta.

Vastab maksu- ja tolliameti maksude osakonna otseste maksude talituse juhataja Aule Kindsigo.

Kuigi teema tõusetus vaid sportlastele makstud stipendiumidest, annab artikkel ülevaate kõigile isikutele makstavate stipendiumide maksustamisest, sest sportlastele on maksuvabad stipendiumid ette nähtud samadel alustel kõigi teiste stipendiumi saajatega.

Stipendiumi mõistet maksuseadustes ei defineerita, seega tuleb selle sisu avamiseks kasutada üldkäibivat tähendust, mille kohaselt on stipendium isikule korrapäraselt antav rahaline toetus tema haridusliku, kunstilise või sportliku tegevuse edendamiseks.

Seaduse alusel või riigieelarvest makstavaid stipendiume tulumaksuga vastavalt tulumaksuseaduse (TuMS) § 19-le ei maksustata. Samuti ei maksustata õppe- ja teadustööks ning loominguliseks ja sporditegevuseks antavaid stipendiume, mis vastavad valitsuse kehtestatud tingimustele (VV 20.06.2000. aasta määrus nr 196 „Õppe- ja teadustööks ning loominguliseks ja sporditegevuseks antavate stipendiumide tulumaksust vabastamise tingimused”). Maksustatakse aga seoses ettevõtluse, töö- või teenistussuhtega makstavad stipendiumid, samuti juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks oleku puhul makstavad stipendiumid.

Eespool nimetatud määruse § 3 p 3 kohaselt on tulumaksust vabastatud stipendium, mida maksab TuMS § 11 lõikes 1 nimetatud tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud mittetulundusühing, sihtasutus või usuline ühendus (edaspidi ühing) isikule, kes ei ole selle asutaja, liige, ühinguga seotud isik ega temale annetusi teinud isik või sellise isiku asutaja, liige või seotud isik.

Tulumaksust vabastamise tingimused on toodud määruse §-s 4. Stipendiumi maksmine peab olema ühingule üheks põhikirjaliseks tegevuseks, stipendiumide taotlemine ja määramine toimub avaliku konkursi alusel. Teave avaliku konkursi kohta avaldatakse vähemalt ühes kohalikus ajalehes või üleriigilise levikuga päevalehes või ühingu veebilehel. Kui teave avaliku konkursi kohta avaldati ainult veebilehel, peab stipendiumi saaja esitama maksuhalduri nõudmisel väljatrüki vastava konkursi kohta avaldatud teabest.

Seega, kui makstav stipendium vastab kehtestatud nõuetele, saab seda maksta tulumaksuvabalt. Juhul, kui eelnimetatud nõudeid täidetud pole, kuulub stipendium 21%-lise tulumaksu määraga maksustamisele.

Nagu öeldud, maksustatakse tulumaksuga stipendiumid, mis on saadud ettevõtluse, töö- või teenistussuhte või juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikmeks oleku tõttu. Seega, kui isik on töö- või teenistussuhtes  stipendiumi maksjaga, on stipendium üldjuhul maksustamisel võrdsustatud töötasuga.

Keeruliseks muutub olukord aga juhul, kui otsesest töö- või teenistussuhet pole vormistatud, küll on aga kahtlus, et makstav stipendium võib oma olemuselt olla hoopis tasu töö eest ja stipendiumilepingu asemel on faktiliselt tegemist töölepinguga.

Osale arutelus

  • Juuli Laanemets

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad