Kas päkapikud ka makse maksavad?

Jõulude lähenedes on paljud ettevõtjad hakanud usinasti kõikvõimalikke kingitusi oma äripartneritele saatma ning tihti ei mõelda selle peale, et sellised kingitused võivad kinkijale minna märksa kallimaks kui esialgu arvata oli.

Selle kinkimise tuhina peale peavad raamatupidajad igal aastal oma ülemustele meelde tuletama, mida tegelikult üldse n-ö tasuta kinkida võiks, ilma et mingeid täiendavaid makse kinkimisega kaasneks.

Raamatupidajate jaoks on see umbes samasugune teema nagu arstidele jõuluaegse ülesöömise teema, millest ajakirjanduses igal aastal jälle ja jälle rääkima peab.

Ärikingituste maksustamisest rääkides peab paratamatult arvestama, et see, mis on tavatähenduses kingitus ja mis heal juhul toob kingisaajale kaasa hea meeleolu, võib maksustamise kontekstis tuua mõnevõrra teised tagajärjed kaasa ja seda ei pruugita üldse kingituseks pidada või vastupidi, see võib tuua kaasa ka karmid maksutagajärjed tulumaksukohustuse ning ka käibemaksukohustuse näol.

Nii on terve rida selliseid nii öelda kingitusi, mis tegelikult olemuselt kingitused ei ole ja mille tegelikult tarbija kinni maksab ja seejuures on ta veel väga õnnelik, et sai kaupmehelt mingi lisavidina täiesti „tasuta“.

Tihti tekib raamatupidajatel näiteks küsimusi selliste müügikampaaniate osas, kus lubatakse, et 2 kauba ostja saab kingituseks kolmanda asja kauba peale (2=3) või näiteks, kus ostja saab lisaks külmkapile ka kasti õlut kaasa.

Kuigi see tundub kahtlaselt hea pakkumine, lausa kingitus ning kataloogides on ka hinnad selliselt joonistatud, et jõuluvanad oleks kenasti hinna juures samuti kaasosalistena üles rivistatud, on asi kinkimisest kaugel.

See on tavaline hinnasoodustus, mille kingi saaja kenasti kinni maksab. Tuleb ette ka selliseid juhtumeid, kus hinda tõstetakse ning ei saa rääkida ka soodustusest.

On terve rida asju, mis küll maksavad ja mis antaksegi päriselt tasuta üle, kuid mis ei ole maksustatavad, sest need on reklaami eesmärgil antavad asjad ning neil ei ole kingisaaja aspektist mitte mingisugust tarbimisväärtust – näiteks vimplid, aukirjad, diplomid, reklaamlogodega õhupallid jne. Saaja jaoks ei ole neil tarbimisväärtust. Teisiti on tarbeesemetega, mis on kindlasti tarbimisväärtusega ning mille puhul peaks hakkama vaatama, kas neid saaks maksuvabaks reklaamkingituseks lugeda.

Sellise standardse ärikingituse puhul, mis oleks tõepoolest ka kingitus ja ka maksuvaba, on seaduses kehtestatud kingituse piirmäär, mille ületamisel peab maksma tulumaksu ja käibemaksu – piirmäär on 10 eurot ilma käibemaksuta.

Selleks, et kingitus oleks maksuvaba ärikingitus, peab sellel olema kinkija reklaamimise eesmärk. Sellist eesmärki võib eeldada, kui kingitakse oma tooteid enda reklaamimiseks.

Samas on tihti raamatupidajatel tekkinud küsimusi, mis siis saab, kui ei kingita enda toodetavat või turustatavat kaupa. Näiteks on viimasel ajal küllaltki popiks muutunud veinipudelite kinkimine. Kuidas sellesse siis suhtuma peaks?

Oleks ju jabur loota, et alkoholitootja kingib ainult alkoholi, sigarettide maaletooja sigarette ning näiteks madratsite tootja ei saaks üldse kinki teha, sest see ei ole ilmselt kunagi 10-eurose väärtusega, mille ületamisel tekib paraku maksukohustus.

Seega, loomulikult saab ka muid asju maksuvabalt kinkida, kuid oluline on see, et kinkija selle kaudu end reklaamiks. Ta peab suutma reklaamifunktsiooni kingitusega siduda.

Artikkel ilmus EML ajakrijas MaksuMaksja .

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Martin Huberg

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad