PwC: ebakindlus saadab ka 2012. aastat

PwC hinnangul kujuneb 2012. aastal maailma majanduskasvuks 2,5%, sealhulgas USA +2,0%, Eurotsoon -0,2%, Saksamaa +0,9%. Eesti majanduskasvuks ennustatakse eurotsooni kõrgeimat +2,3%.

PwC makromajanduse konsultatsioonigrupi hinnangud maailma ja eurotsooni majanduse arengutele eeloleval aastal rõhutavad äärmist ebakindlust ja sellest tulenevaid võimalikke suuri turukõikumisi. Nii üleilmselt (G20) kui ka eurotsoonis on probleemiks tõsiseltvõetava visiooni ja eestvedaja puudumine.

Turgude ebakindlus võib kaasa tuua kiire kapitali väljavoo riskantseks peetavatest piirkondadest, peamiselt ebakindlatest üleminekumajandustest, aga halvemal juhul ka Euroopa riikidest, mis destabiliseeriks maailmamajandust veelgi.

Positiivsema poole pealt on aga oodata naftahindade stabiilsust ning ärivõimaluste laialdast kasvu Hiinas (kui jüaani kurss dollari suhtes veelgi tugevneb, nagu eeldatakse), Indias (kui see avab mitmed seni välisinvestoritele suletud majandussektorid nagu jaekaubandus, lennundus ja kindlustus) ning mujal.

Euroala riigid lähevad algavale aastale vastu pigem negatiivsete kasvuootustega, mis on nõrgimad Kreekas (-4,9%) ja Portugalis (-3,4%) ning positiivne kasv on tugevaim Eestis ja Slovakkias (+2,3%). Eurotsooni veduri Saksamaa eeldatav majanduskasvuks 2012. aastal pakutakse +0,9%, Prantsusmaale -0,4% ning näiteks Soomele samuti ülitagasihoidlikku +0,6%. See hinnang on aga suuresti sõltuvuses praeguse võlakriisi lahendusest* ja võivad sellest tulenevalt mõlemas suunas kõikuda. Üsna oodatav on riigisektori kulutuste (sh investeeringute) kärbe ning mõningane kapitali väljavoog, mis peaks euro kurssi suuremate maailmavaluutade suhtes nõrgestama.

Teisalt võib aga oodata, et kriis aitab "vanal Euroopal" lõdvendada oma jäiku tööjõupoliitikaid, mis omakorda suurendab piirkonna rahvusvahelist konkurentsivõimet.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad