Euroopa Parlament võttis vastu "Õiguste deklaratsiooni"

Kõiki, keda kahtlustatakse või süüdistatakse kuriteo sooritamises ELis, tuleb koheselt teavitada nende menetlusõigustest, seisab teisipäeval, 13. detsembril Euroopa Parlamendis vastu võetud resolutsioonis.

Seda tuleb teha lihtsasti mõistetavas keeles ning iga kahtlusalune, kes on vahistatud või kinni peetud, peab samuti saama kirjaliku "õiguste deklaratsiooni". Saadikud lisasid resolutsiooni ka õiguse vaikida, õiguse kohesele meditsiinilisele abile ning õiguse võtta ühendust sugulastega, teatas Euroopa Parlamendi Infobüroo Eestis pressinõunik Mare Haab.

Uus direktiiv, mille on juba kokku leppinud liikmesriikide valitsused, paneb paika ELi piires miinimumnõuded teabe kohta, mida tuleb anda kuriteo toimepanemises kahtlustatavale või süüdistatavale tema õiguste ja talle esitatud süüdistuste kohta.

Praegu on sarnase informatsiooni jagamine riigiti väga erinev. Mõnedes riikides antakse teavet üksnes suuliselt, teistes tehakse seda kirjalikult, kuid teave on  tehniline ja keeruline ning seda antakse vaid nõude esitamisel.

"Uus direktiiv on oluline teetähis tagamaks kuriteo toimepanemises kahtlustatavate või süüdistatavate õiglast kohtlemist terves ELis. Üksikisik saab oma õigusi kaitsta vai juhul, kui ta oma õigusi teab. Parlamendi nõudmisel laiendati seda õiguste loetelu teabele saada meditsiinilist abi, võtta ühendust sugulastega jne," ütles raportöör Birgit Sippeli (S&D, DE).

Millist teavet tuleb anda

Igale isikule, keda kahtlustatakse või süüdistatakse kuriteo toimepanemises, tuleb koheselt anda teavet järgmiste menetlustoimingutega seotud õiguste kohta:

·         õigus suulisele ja kirjalikule tõlkele

·         õigus kasutada kaitsjat

·         tasuta kaitsja saamise tingimused

·         õigus saada teavet süüdistuse kohta

·         õigus vaikida

Õiguste deklaratsioon peab sisaldama teavet, mis puudutab:

·         aega, kui kaua võib isikut kinni pidada

·         kuidas isik saab vahistamise vaidlustada ja kuidas saavutada oma kinnipidamise läbivaatamine;

·         kui pikk on tema asjas kohaldatav maksimaalne kohtueelse kinnipidamise periood

Resolutsioon võti vastu 663 pool, 24 vastu ja 17 erapooletu häälega. Pärast direktiivi vastuvõtmist on liikmesriikidel aega kaks aastat, et see oma seadusandlusesse üle võtta.
Taani on ainus liikmesriik, kes ei rakenda uut korda.

Vastuvõetud tekst on kättesaadav SIIN valides kuupäeva  13.12.2011

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad