Kuidas käituda läbiotsimisel?

Kuigi ettevõttes läbiviidava kartellikahtlusest ajendatud läbiotsimisega toimetulekuks on parim soovitus ajada äri nii, et midagi pole kahtlustada, ei piisa alati ka sellest, teab oma kogemusest rääkida Veolia Keskkonnateenuste juht Argo Luude.

"Esimene soovitus on muidugi, et ajage oma äri nii, et ei tulegi läbiotsimist," ütles Luude ja lisas, et kui siiski läbiotsimiseks läheb, tasub arvestada, et läbiotsijatel on väga suured õigused. "Nad võivad ka veoauto maja ette ajada ja maja tühjaks tassida, ilma et liiga palju aru peaks andma, miks nad ühe või teise asja kaasa otsustavad võtta." Luude sõnul tasub mõelda, mis saab siis, kui sinu ettevõtte serverid kaasa viiakse, kuidas sellisel juhul edasi tegutseda, millised on varuvõimalused, et oma IT-süsteemid töös hoida.

Koostöö teeb asja lihtsamaks. Veolia juht rääkis, et tema kogemus näitas, et kui teha uurimisorganitega koostööd ja olla avatud, on ka ametnikud mõistvad. Näiteks lubatakse teha kaasaviidavatest dokumentidest varukoopiaid, ei võeta kaasa kõiki arvuteid, vaid kopeeritakse uurimiseks arvutite sisu.

Läbiotsimise järel pöörati Veolias eelkõige tähelepanu inimeste koolitamisele, et nad oskaksid töötada nii, et läbiotsijatega kokkupuutumist ei tuleks, mõeldi ka teavitamisliinidele ehk keda läbiotsimise korral teavitada.

Ettevõtjad ei tea oma õigusi. Soraineni vandeadvokaadi ja partneri Kaupo Lepasepa sõnul on ettevõtete suurim probleem see, et puudub kriisikava ja ettevalmistus läbiotsimiseks. "Ei teata oma õigusi ja kohustusi läbiotsimise korral ja see võib tekitada kahte sorti probleeme - kas jagad liiga heldekäeliselt informatsiooni, hakates end süüstama, ja teed endale liiga. Kui oled liiga karm, võid tekitada asjatu konflikti, mis võib edasisele menetlusele negatiivse pitseri jätta."

Lepasepp soovitab ettevõtetel mõelda, milliseid dokumente ja kui kaua säilitada vaja on. "Praegu on levinumad kartellid - me nimetame neid ajaloolisteks kartellideks -, kus probleeme hakkavad tekitama ajaloolised dokumendid."

Loe tänasest Äripäevast . Vajadusel osta päevapilet või telli leht.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Kadrin Karner

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad