Ministeerium: finantstehingute maksu ühine süsteem praegusel kujul küsitav

Rahandusministeeriumi hinnangul on Euroopa Komisjoni pool väljapakutud finantstehingute ühise maksustamise süsteem praegusel kujul küsitav.

Rahandusministeerium saatis 16.novembril valitsusele heakskiitmiseks Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni ettepaneku kohta, milles käsitletakse finantstehingute maksu ühist süsteemi. Ministeeriumi hinnangul on sellel mitmeid küsitavusi. Näiteks on ebaselge selle mõju EL majandusele ja konkurentsivõimele, samuti võib süsteem tekitada EL-s konkurentsimoonutusi ning ebaselge on ministeeriumi hinnangul ka selle fiskaalne mõju.

"Lisaks, finantstehingute maksustamine teatud kujul võib kõne alla tulla juhul kui seda rakendatakse ELi üleselt ja ka ideaalis globaalsel tasandil (eelkõige G20 riikides). EL-i finantsturg on rahvusvahelise kapitalituru üks osa. Finantstehingute maksustamine EL-s võib vähendada selle piirkonna konkurentsivõimet. Ehk finantstehingute maksu kehtestamine võib kaasa tuua tehingute ümberpaigutumise või EL-s. Nimetatud risk on väljatoodud ka Euroopa Komisjoni mõjuanalüüsis," kirjutab rahandusministeerium oma hinnangus.

Ministeerium märgib, et finantstehingute maksu rakendamiseks oleks vaja jõuda kokkuleppele ülemaailmselt, et vältida konkurentsieelise tekkimist teatud piirkondades või riikides, ülemaailmse kokkuleppe saavutamine on väga ambitsioonikas plaan ja tundub praegu pigem ebareaalne.

"EL-s kehtestav finantstehingute maks paneb nii Eestis kui muudes liikmesriikides asutatud ja registreeritud finantsasutused halvemasse konkurentsiolukorda
võrreldes EL-i väliste jurisdiktsioonidega. Eraldi ühe sektori põhine maksustamine võib mõjutada negatiivselt mitte ainult finantssektori tegevust, vaid ettevõtlust laiemalt, mõjutades lisaks pankadele ja muudele finantsinstitutsioonidele nii investoreid, väärtpaberi emitente kui ka väärtpaberibörsi. Eesti kapitali- ja investeerimisteenuste turg on väike, samuti on väike kohalike investorite aktiivsus ja emitentide huvi kaasata vahendeid kapitaliturgudelt. Sellise maksu
kehtestamine mõjutab kohaliku kapitalituru olukorda tõenäoliselt negatiivselt," hoiatab ministeerium.

Ministeeriumi poolt valitsusele edastatud projektis tehakse ettepanek põhimõtteliselt toetada Komisjoni ettepaneku järgmisi eesmärke:

    * tagada liikmesriikide fiskaalne jätkusuutlikus;

    * suurendada Euroopa Liidu (EL) finantssüsteemi stabiilsust;

    * vältida konkurentsimoonutusi erinevate majandussektorite vahel.

Muus osas tehakse ettepanek Eesti esindajatel Euroopa Liidu Nõukogu erinevatel tasanditel väljendada järgmisi seisukohti:

    * tuleks täiendavalt analüüsida ning hinnata mõjusid ja riske;

    * kaaluda tuleks FTT kohaldumisala piiramist selliste väärtpaberitehingutega, mis on kõige riskantsema iseloomuga ja on seega kõige suuremaks ohuks finantsstabiilsusele (eelkõige tuletisinstrumentidega tehtavad tehingud);

    * FTT kohaldumisalast tuleb välistada tehingud investeerimistoodetega, mis on suunatud pikaajalisele säästmisele ja rahvastiku vananemisest tulenevate demograafiliste riskide maandamiseks (eelkõige pensionifondide osakud ja muul kujul loodud kohustuslikud sotsiaalkindlustusskeemid);

    * konkurentsimoonutuste vältimiseks ja regulatiivset arbitraaži mitte-soodustamiseks liikmesriikide vahel on oluline, et FTT kehtestataks kõigis EL 27-nes liikmesriigis ning seada eesmärgiks selle rakendamine ka globaalsel tasandil (vähemalt kõigis G20 riikides);

    * FTT võimaliku kehtestamise korral tuleb arvestada ka Euroopa Komisjoni poolt algatatud muude õiguslike initsiatiividega (eelkõige uued kapitali- ja likviidsusnõuded pankadele ning võimalikud ettepanekud kriisihaldusfondide loomiseks), mis juba suurendavad finantssektori halduskoormust ja võivad kokkuvõttes tõsta ka finantsteenuste hindu tarbijatele.

Eesti seisukohtadega saab tutvuda  SIIN.

Eesti seisukohtade kohta koostatud seletuskirja saab lugeda SIIN.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad