Rahvaarvu trendi alusel on Eesti viimane koht investeerimiseks

Hoolimata sellest, et Eesti on majandus- ja ettevõtlusvabaduse poolest väga headel ja kõrgetel kohtadel, on pikaajalises perspektiivis vaid kohalikule turule spetsialiseerinud (börsi)firmad mannetus seisus.

Finantsblog Seeking Alpha toob rahvaarvu trende, majandusindekseid ja investeerimise seoseid analüüsivas raportis välja, et nõrgima rahvaarvu kasvuga riigid maailmas on kõik endised Nõukogu Liidu lagunemise tagajärjel taastatud vabariigid kui ka Venemaa ise.

Ühes troostitumas seisus on CIA 2009. aastaraamatu alusel just Eesti (rahaarvu aastane kahanemine 0,63%), koos Läti, Ukraina ja Bulgaariaga.

Eurostati selle aasta prognoosi kohaselt võiks Eesti rahaarv kukkuda 2050. aastaks praeguselt 1,34 miljonilt hinnanguliselt 1,23 miljonini. Negatiivsete stsenaariumite alusel on jooksnud läbi ka alla miljoniline number.

Arvestades, et 2050. aastaks võib maailmas tõusta inimeste arv ÜRO prognooside põhjal umbes 10 miljardini (+43%) võivad Eestis asuvad varad (väärtpaberid, kinnisvara) sattuda pikas perspektiivis läbi nõrgeneva sisemaise tarbimise löögi alla.

Kõvasti paremad eeldused oleks meie majandusel (ja aktsiaturul) rahvaarvu mõõduka kasvu korral, aga selleks peaks olema sündimuskordaja vähemalt 2,1 (üle kahe lapse naise kohta) ja/või peaks rahvaarvu tõstma mehhaanilise iibe teel ehk rahvast riiki sisse tooma.

Samuti võib Eesti börsi (majandust) päästa üha suurem panustamine ekspordile, et riik ei oleks sõltuv vaid Eesti tarbijast.

Millistes maailma riikides on ühendatud aga kiire majanduskasv ning kõrge ettevõtlus- ja majandusvabadus ning läbi milliste finantsinstrumentide pääseb neile turgudele kõige lihtsalt ligi, loe juba tänasest Äripäeva paberväljaandest.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Raivo Sormunen

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Stoneridge is looking for an ACCOUNTANT

Stoneridge Electronics AS

11. märts 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Sarkop otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Sarkop AS

21. märts 2018

Uudised

Tööriistad