Kuidas konteerida arve, kui see sisaldab nii kulu kui ka tulu?

Küsimus: Kuidas peaks konteerima arved: saame arve nt. transportteenuse kohta, millest osa tuleb edasi teha teisele ettevõttele. Üks on kulu, teine tulu.

Vastus: Üldjuhul kajastatakse tulud ja kulud kasumiaruandes eraldi, neid omavahel saldeerimata. Kasumiaruandes tohib saldeerida põhitegevusega mitteseotud tulusid ja kulusid, kui see annab tõepärasemalt edasi tehingute sisu.

Üheks näiteks olukorrast, mil tehingust tekkinud tulu saldeeritakse vastava kuluga ning kajastatakse kasumiaruandes netosummana, võib tuua rentniku rendikulu saldeerimise kasumiaruandes sama pinna allrendist saadud rendituluga (eeldusel, et rentimine ei ole ettevõtte põhitegevus).

Kahjuks ei selgu Teie küsimusest, kas edasi tehtavad arved on seotud teie ettevõtte põhitegevusega või mitte. Eeldame oma vastuses, et tegemist ei ole teie ettevõtte põhitegevusega, vaid toimub transpordikulude jagamine kahe ettevõtte vahel. 

Sellisel juhul peaks transporditeenuse edasimüügist tekkiv tulu vähendama teie ettevõtte transpordikulu, kuid lihtsuse mõttes võib kulu vähendamise kande ka vahele jätta ning kajastada teie ettevõtte raamatupidamises ainult teie ettevõtte poolt kantav kulu osa ning ülejäänud kulu kajastada nõudena ettevõtte vastu, kellega kulu jagatakse. Seda tingimusel, et arve kindlasti esitatakse edasi, vastasel juhul ei ole õigust ostuarve kogu sisendkäibemaksu maha arvamiseks.

Selgitamiseks toome lihtsa näite. 

Ettevõtte X esitab teie ettevõttele transporditeenuse eest arve summas 1500 EUR + 300 EUR käibemaks. Teie ettevõte esitab transporditeenuse arve edasi ettevõttele Y summas 500 EUR+ 100 EUR käibemaks.

Raamatupidamises peaks tegema järgmised kanded:

Teie ettevõtte kanded transpordiarve saamisel ettevõttelt X:
D Transpordikulu 1 000  EUR
D Muud lühiajalised nõuded 500 EUR
D Sisendkäibemaks 300 EUR
K Võlg tarnijale 1 800 EUR

Teie ettevõtte kanded transpordiarve esitamisel ettevõttele Y
D Nõuded ostjale 600 EUR
K Käibemaksu kohustus 100 EUR
K Muud lühiajalised nõuded 500 EUR

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

 

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Uudised

Tööriistad