Kuidas kajastada laenulepingu teenustasu?

Küsimus: Kuidas tuleb kajastada pangalaenu lepingutasu? Kas tegemist on finants-(intressi) või üldhalduskuluga?

Vastus: Ettevõtte äritegevusega seotud finantsinstrumentidelt (nt nõuded ostjate vastu, kohustused tarnijate ees) tekkinud kasumeid ja kahjumeid kajastatakse kasumiaruandes äritulude ja –kulude koosseisus.

Finantseerimis- ja investeerimistegevusega seotud finantsinstrumentidelt (nt antud ja võetud laenud, investeeringud väärtpaberitesse) tekkinud kasumeid ja kahjumeid kajastatakse kasumiaruandes finantstulude ja –kulude koosseisus.

Ebaolulises summas tehingutasu võib kuluks kanda tekkepõhiselt. Olulises summas tehingutasude korral võiks kaaluda võimalust teatavatel juhtudel kanda laenukasutuse kulutused, sh lepingutasu kuluks pikema perioodi jooksul.

Kui laenu on võetud põhivara soetamiseks/valmistamiseks ning selle otstarbekohasesse kasutusvalmidusse viimine (loe: valmimine) võtab olulisel määral aega, võib RTJ 5 kohaselt otseselt selle varaga valmistamisega seotud laenukasutuse kulutusi kapitaliseerida selle varaobjekti soetusmaksumusse.

Laenukasutuse kulutuste kapitaliseerimise ajalisi piiranguid (kapitaliseerimise algus, lõpp) ning muid arvessevõetavaid asjaolusid (laenatud summade ajutisest investeerimisest teenitud investeerimistulu, ettevõtte võõrkapitali intressimäär) vt täpsemini RTJ 5 p 17.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad