Kuidas kajastada laenulepingu teenustasu?

Küsimus: Kuidas tuleb kajastada pangalaenu lepingutasu? Kas tegemist on finants-(intressi) või üldhalduskuluga?

Vastus: Ettevõtte äritegevusega seotud finantsinstrumentidelt (nt nõuded ostjate vastu, kohustused tarnijate ees) tekkinud kasumeid ja kahjumeid kajastatakse kasumiaruandes äritulude ja –kulude koosseisus.

Finantseerimis- ja investeerimistegevusega seotud finantsinstrumentidelt (nt antud ja võetud laenud, investeeringud väärtpaberitesse) tekkinud kasumeid ja kahjumeid kajastatakse kasumiaruandes finantstulude ja –kulude koosseisus.

Ebaolulises summas tehingutasu võib kuluks kanda tekkepõhiselt. Olulises summas tehingutasude korral võiks kaaluda võimalust teatavatel juhtudel kanda laenukasutuse kulutused, sh lepingutasu kuluks pikema perioodi jooksul.

Kui laenu on võetud põhivara soetamiseks/valmistamiseks ning selle otstarbekohasesse kasutusvalmidusse viimine (loe: valmimine) võtab olulisel määral aega, võib RTJ 5 kohaselt otseselt selle varaga valmistamisega seotud laenukasutuse kulutusi kapitaliseerida selle varaobjekti soetusmaksumusse.

Laenukasutuse kulutuste kapitaliseerimise ajalisi piiranguid (kapitaliseerimise algus, lõpp) ning muid arvessevõetavaid asjaolusid (laenatud summade ajutisest investeerimisest teenitud investeerimistulu, ettevõtte võõrkapitali intressimäär) vt täpsemini RTJ 5 p 17.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad