Kas kahju eest tuleb maksu maksta?

Tegijal juhtub, ütleb eesti vanasõna. Ja mõnikord juhtub, et tekib kahju – varaline või moraalne kahju. Maksuhalduri hinnangul on moraalse kahju hüvitamisel  tegemist tuluga. Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous sellega ei nõustu.

Kahjuhüvitise maksustamisel tuleb esitada kaks küsimust – millise õiguspärase tegevuse tulemust kahjuhüvitis asendab ja kas selle tegevusega kaasneb maksukohustus.

Varalise kahjuhüvitise maksustamine

Isiklikus tarbimises olnud asja (nt auto või muu vallasvara) hävinemist saab võrrelda sama asja müügiga. Kuna isiklikus tarbimises olnud vallasasja müügitulu ei maksustata, siis ei maksustata ka asja hävinemise korral saadavat kahjuhüvitist või kindlustushüvitist.

Kui kahju on tekkinud tuluallika kadumise tõttu (nt jääb saamata palk, üüritulu), tuleb hüvitist maksustada samal viisil nagu oleks maksustatud ära langenud tulu. Näiteks, kui kahju seisneb selles, et inimene ei saa käia tööl ja teenida palgatulu (nt töölepingu ebaseaduslik ülesütlemine), siis tuleb hüvitist maksustada nii, nagu oleks tegemist palgaga.

Mittevaralise kahjuhüvitise maksustamine

Mittevaralise kahjuga on tegemist, kui inimesele tekitatakse füüsilist või hingelist valu ja kannatusi (nt arsti määratud väärravi või meedias valeandmete avaldamine). Selle kahju suurust ei ole võimalik tõenditega tõendada ning hüvitise suurus on alati hinnanguline. Tegemist erandliku sissetulekuga ja sellele ei ole võimalik leida tavaolukorras eksisteerivat sarnast tulu teenimise võimalust. Antud põhjusel on selline hüvitis maksuvaba.

Maksuhaldur on üritanud väita, et moraalse kahju hüvitamisel on tegemist tuluga, sest isikul puuduvad reaalsed kulud. See seisukoht ei ole õige – inimesele on ikkagi kahju tekkinud, muidu ei saaks kedagi kohustada seda hüvitama. Vastasel korral jäetakse maksustamise tulemusel kannatanu osaliselt ilma temale kannatuste eest välja mõistetud hüvitisest, sest kahju hüvitise summat ei suurendata kohtus tulumaksu võrra.

Ehk siis kokkuvõtteks - kahjuhüvitise saamine ei tähenda automaatselt maksukohuste tekkimist, sest iga sissetulek ei ole maksustatav tulu. Maksustatava ja maksuvaba tulu eristamiseks tuleb esitada kaks  küsimust - millise õiguspärase tegevuse tulemust kahjuhüvitis asendab ja kas õiguspärase tegevusega kaasneks maksukohustus. Hüvitisega asendatava maksustatava tegevuse puudumine tähendab suure tõenäosusega seda, et ka hüvitis on maksuvaba.

 

 

 

  

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Villy Lopman, Ants Nõmper

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad