Kas kahju eest tuleb maksu maksta?

Tegijal juhtub, ütleb eesti vanasõna. Ja mõnikord juhtub, et tekib kahju – varaline või moraalne kahju. Maksuhalduri hinnangul on moraalse kahju hüvitamisel  tegemist tuluga. Advokaadibüroo Raidla Lejins & Norcous sellega ei nõustu.

Kahjuhüvitise maksustamisel tuleb esitada kaks küsimust – millise õiguspärase tegevuse tulemust kahjuhüvitis asendab ja kas selle tegevusega kaasneb maksukohustus.

Varalise kahjuhüvitise maksustamine

Isiklikus tarbimises olnud asja (nt auto või muu vallasvara) hävinemist saab võrrelda sama asja müügiga. Kuna isiklikus tarbimises olnud vallasasja müügitulu ei maksustata, siis ei maksustata ka asja hävinemise korral saadavat kahjuhüvitist või kindlustushüvitist.

Kui kahju on tekkinud tuluallika kadumise tõttu (nt jääb saamata palk, üüritulu), tuleb hüvitist maksustada samal viisil nagu oleks maksustatud ära langenud tulu. Näiteks, kui kahju seisneb selles, et inimene ei saa käia tööl ja teenida palgatulu (nt töölepingu ebaseaduslik ülesütlemine), siis tuleb hüvitist maksustada nii, nagu oleks tegemist palgaga.

Mittevaralise kahjuhüvitise maksustamine

Mittevaralise kahjuga on tegemist, kui inimesele tekitatakse füüsilist või hingelist valu ja kannatusi (nt arsti määratud väärravi või meedias valeandmete avaldamine). Selle kahju suurust ei ole võimalik tõenditega tõendada ning hüvitise suurus on alati hinnanguline. Tegemist erandliku sissetulekuga ja sellele ei ole võimalik leida tavaolukorras eksisteerivat sarnast tulu teenimise võimalust. Antud põhjusel on selline hüvitis maksuvaba.

Maksuhaldur on üritanud väita, et moraalse kahju hüvitamisel on tegemist tuluga, sest isikul puuduvad reaalsed kulud. See seisukoht ei ole õige – inimesele on ikkagi kahju tekkinud, muidu ei saaks kedagi kohustada seda hüvitama. Vastasel korral jäetakse maksustamise tulemusel kannatanu osaliselt ilma temale kannatuste eest välja mõistetud hüvitisest, sest kahju hüvitise summat ei suurendata kohtus tulumaksu võrra.

Ehk siis kokkuvõtteks - kahjuhüvitise saamine ei tähenda automaatselt maksukohuste tekkimist, sest iga sissetulek ei ole maksustatav tulu. Maksustatava ja maksuvaba tulu eristamiseks tuleb esitada kaks  küsimust - millise õiguspärase tegevuse tulemust kahjuhüvitis asendab ja kas õiguspärase tegevusega kaasneks maksukohustus. Hüvitisega asendatava maksustatava tegevuse puudumine tähendab suure tõenäosusega seda, et ka hüvitis on maksuvaba.

 

 

 

  

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Villy Lopman, Ants Nõmper

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad