MTÜ põhikirjaline tegevus ja maksud

Küsimus: MTÜ põhikirjaline tegevus on klubi liikmete sportliku vaba aja veetmiseks tingimuste loomine,võistluste korraldamine,liikmete ja toetajate autasustamine,liikmete koolitamine jne. Kas kõik MTÜ põhikirjaline tegevus on MTÜ jaoks maksuvaba? MTÜ ei kuulu tulumaksusoodustusega nimekirja.

Vastus: Mittetulundusühingutele kehtivad tulumaksuseaduse sätted sarnaselt teiste juriidiliste isikutega.

Vastuvõtukulude maksustamisel ei ole nimekirja kandmata MTÜ-le sätestatud soodsamaid tingimusi. Üldjuhul maksustatakse kingitused tavapärases korras, välja arvatud tulumaksuseaduse § 49 lg 6 nimetatud juhtudel (nt ei pea tulumaksu tasuma spordivõistlusel osalejale võistlusel kingitud meenetelt kuni 32 euro ulatuses võistlusel osaleja kohta, maksuvabastus kohaldub kui kingitus on tehtud põhikirjalistel eesmärkidel).

Lisaks peab MTÜ maksma tulumaksu tulumaksuseaduse § 51 lg 2 p 1 ja 3 (nt väljamaksetelt, mille kohta maksumaksjal puudub raamatupidamist reguleerivates õigusaktides ettenähtud nõuetele vastav dokument) ning § 52 (nt ettevõtlusega mitteseotud vara soetamine, teatud tehingud madala maksumääraga territooriumil asuva isikuga) nimetatud kuludelt ja väljamaksetelt, samuti isiku põhikirjalise tegevusega (sealhulgas põhikirjas lubatud ettevõtlusega) mitteseotud teenuste ja vara ostmiseks tehtud kuludelt.
 
Käibemaksuseaduse kohaselt loetakse maksuvabaks teenused, mida mittetulundusühing tasuta või liikmemaksu eest osutab oma liikmetele. Samuti on maksuvaba käive spordirajatise või spordivahendite kasutamise teenus, mida mittetulundusühing osutab füüsiliste isikutele. Maksuvaba käivet käibemaksuga ei maksustata, kuid samas puudub ka õigus tehtud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamiseks.

Ülejäänud juhtudel tuleks hinnata, kas tegemist on mittetulundusühingu põhikirjalise tegevusega, mida ei loeta üldse käibeks või ettevõtlusega. Viimati nimetatud juhul tekib MTÜ-l käibemaksukohustus samadel alustel kui teistel isikutel.
 
Mittetulundusühingute maksustamise kohta on täiendavalt võimalik lugeda Äripäeva maksukäsiraamatu peatükkidest 11.2.2 ning 11.2.3.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltic AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad