Väikeettevõtteid rahastatakse käenduse toel üha enam

Kui majanduskriisi ajal oli KredExi laenukäendus toeks paljudele suurtele ettevõtetele, siis sellel aastal on laenukäendust kasutanud üha rohkem väikeettevõtjad.

Laenukäendus maandab riske. Enamasti soovivad pangad oma riske täiendava KredExi tagatisega maandada väiksemate ettevõtete puhul, kellega seonduvad riskid on üldjuhul suuremad. Samas suurenesid majanduskriisi ajal enamiku ettevõtetega seotud riskid, mistõttu kujunes olukord, kus ka paljudele suurematele ettevõtetele võimaldati täiendavat finantseerimist või olemasolevate kohustuste restruktureerimist vaid tänu KredExi toele.

Ettevõtted on ambitsioonikamad. Käesoleva aasta kuue kuu statistika näitab, et võrreldes möödunud aasta sama perioodiga on KredExi väljastatud käenduste rahaline maht vähenenud 14%, kuid samas on 14% suurenenud käendust kasutanud ettevõtete arv. Laenukäenduste kasvu taga on olnud just väiksemad ettevõtted, keda pangad on hakanud rohkem rahastama ning kellel seetõttu on tekkinud ka lisatagatise vajadus.

Võrreldes möödunud aastaga on kasvanud ettevõtjate julgus ja ambitsioonikus. Väikeettevõtjad taotlevad laenukäendusi üha suurematele projektidele, mis on selgeks märgiks elavnenud majanduskeskkonnast. Samas on märgata, et võrreldes majanduskriisi eelse perioodiga kaalutakse laenu võtmist hoolikamalt ning võimalusel maandatakse riske pangagarantiide kasutamisega.

Eksport on oluline. Kui enne majanduskriisi ei pööranud paljud ettevõtted eksportimisele suurt tähelepanu, siis praeguseks on olukord muutunud. Majanduskriisi kogemus on näidanud ettevõtjatele, et eksport aitab suurendada tulusid ning võimaldab maandada ka riske. KredExi portfellis on oluliselt suurenenud eksportivate ehitusettevõtete osakaal, kuid kasvanud on ka teiste valdkondade aktiivsus välisturgudel.

Mida toob tulevik? Majanduskasvu jätkudes laenukäenduse kasutamine stabiliseerub. Majanduslanguse korral soovivad aga pangad üha rohkem riske jagada ning seda ka üha suuremate ettevõtete puhul.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Lehar Kütt

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad